Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Łącze 1 Mbps lub szybsze u połowy polskich internautów

23-12-2010, 10:15

W większości gospodarstw domowych w Polsce jest komputer, a niemal 90% gospodarstw z komputerem ma internet. Łącza o prędkości 1 Mbps i wyższej można uznać za popularne - wynika z opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raportu pt. "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2010 roku. Klienci indywidualni".

Przeprowadzone na zlecenie UKE badanie konsumenckie zostało zrealizowane metodą indywidualnych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych. Próba badawcza liczyła 1600 wywiadów. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie gospodarstw domowych w Polsce, wśród osób w wieku 15 lat i powyżej.

Rynek telefonii stacjonarnej i komórkowej

Z raportu wynika, że jakikolwiek telefon posiada zdecydowana większość badanych (94,4%). Zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy posiada 32,6% respondentów. 84% Polaków deklaruje posiadanie telefonu komórkowego. Nasycenie rynku telekomunikacyjnego usługą telefonii komórkowej jest więc o 43 punkty procentowe większe niż nasycenie usługą telefonii stacjonarnej.

Posiadane linie telefoniczne
fot. UKE - Posiadane linie telefoniczne

Najwyższe wskazania znajomości spontanicznej spośród operatorów telefonii stacjonarnej zanotowała Telekomunikacja Polska (94,2%). Drugim, dobrze znanym operatorem jest Netia, wymieniana przez ponad połowę badanych (53,1%). Kolejnym rozpoznawanym dostawcą jest Telefonia Dialog, wskazywana przez ok. jedną czwartą respondentów (24,2%).

Znajomość spontaniczna trzech największych marek telefonii komórkowej jest na podobnym poziomie: Era (82,8%), Orange (81,1%) oraz Plus (77,7%). Ponad połowa respondentów zna operatora sieci Play (61,2%).

>>> Czytaj: UKE: SMS-y są za drogie

Połączenia głosowe są najczęściej wykorzystywaną formą komunikacji w telefonii komórkowej. Na pierwszym miejscu wymienia je 85,2% badanych. Popularną formą, z której korzystają osoby posiadające telefon komórkowy, są usługi SMS. Na pierwszym miejscu stawia je 16,3% badanych. Nadal niewielkim zainteresowaniem cieszą się usługi MMS i transmisji danych, której wykorzystywanie deklaruje 0,8% badanych.

Średnia miesięczna opłata za telefon stacjonarny w gospodarstwie domowym wynosi około 65,7 złotych. Najliczniejszą grupę posiadaczy telefonów stacjonarnych stanowią osoby płacące rachunki od 51 do 100 złotych miesięcznie (45,4%). Całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (75 zł) niż użytkowników kart pre-paid (41 zł) czy mix (45 zł).

Rynek internetowy

Już 61,5% gospodarstw domowych deklaruje posiadanie w swoim gospodarstwie domowym komputera. Z kolei 86,1% gospodarstw domowych posiadających komputer ma w domu dostęp do sieci internet.

Ponad połowa Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (56,3%), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią we własnym domu (87%) lub w pracy (39,5%). Polscy użytkownicy sieci, którzy korzystali z niego w ciągu ostatniego miesiąca, deklarują wysoką częstotliwość korzystania z medium - 71,4% respondentów korzysta z internetu codziennie.

Prędkość łącza internetowego w domu
fot. UKE - Prędkość łącza internetowego w domu

Zdecydowana większość osób korzystających z sieci w domu posiada stałe i dość szybkie łącze. Co czwarty badany (25,4%) posiada dostęp poprzez łącze o prędkości od 1 Mb/s do 1,99 Mb/s, a 27% korzysta z łącza o przepustowości od 2 do 5,99 Mb/s. Co ciekawe, 25% osób nie wie, jak szybkie łącze posiada.

Najwięcej badanych (32,8%) jako maksymalną kwotę możliwą do zaakceptowania za dostęp do internetu podaje cenę w granicach 51-100 PLN. Nieznacznie mniej – 32,4% badanych – zaakceptowałoby cenę 41-50 PLN, 31,2% badanych zapłaciłoby za dostęp do internetu 40 PLN lub mniej.

Rynek telewizji

Więcej niż jedna trzecia respondentów (34,8%) korzysta z telewizji kablowej, a 33,1% posiada telewizję satelitarną. Jedna trzecia (31,0%) korzysta z telewizji analogowej przez odbiór naziemny za pomocą tradycyjnej anteny, pozostali respondenci korzystają z telewizji cyfrowej naziemnej.

Średnia miesięczna opłata za korzystanie z telewizji wynosi 45 zł. Dwie trzecie badanych (72,1%) deklaruje zadowolenie ze swojego dostawcy telewizji.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2010 roku. Klienci indywidualni" (PDF, 209 str.).

>>> Czytaj: Neutralność i regulacja internetu - UKE chce dyskusji


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:




fot. Freepik