Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Łącze 1 Mbps lub szybsze u połowy polskich internautów

23-12-2010, 10:15

W większości gospodarstw domowych w Polsce jest komputer, a niemal 90% gospodarstw z komputerem ma internet. Łącza o prędkości 1 Mbps i wyższej można uznać za popularne - wynika z opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raportu pt. "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2010 roku. Klienci indywidualni".

robot sprzątający

reklama


Przeprowadzone na zlecenie UKE badanie konsumenckie zostało zrealizowane metodą indywidualnych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych. Próba badawcza liczyła 1600 wywiadów. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie gospodarstw domowych w Polsce, wśród osób w wieku 15 lat i powyżej.

Rynek telefonii stacjonarnej i komórkowej

Z raportu wynika, że jakikolwiek telefon posiada zdecydowana większość badanych (94,4%). Zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy posiada 32,6% respondentów. 84% Polaków deklaruje posiadanie telefonu komórkowego. Nasycenie rynku telekomunikacyjnego usługą telefonii komórkowej jest więc o 43 punkty procentowe większe niż nasycenie usługą telefonii stacjonarnej.

Posiadane linie telefoniczne
fot. UKE - Posiadane linie telefoniczne

Najwyższe wskazania znajomości spontanicznej spośród operatorów telefonii stacjonarnej zanotowała Telekomunikacja Polska (94,2%). Drugim, dobrze znanym operatorem jest Netia, wymieniana przez ponad połowę badanych (53,1%). Kolejnym rozpoznawanym dostawcą jest Telefonia Dialog, wskazywana przez ok. jedną czwartą respondentów (24,2%).

Znajomość spontaniczna trzech największych marek telefonii komórkowej jest na podobnym poziomie: Era (82,8%), Orange (81,1%) oraz Plus (77,7%). Ponad połowa respondentów zna operatora sieci Play (61,2%).

>>> Czytaj: UKE: SMS-y są za drogie

Połączenia głosowe są najczęściej wykorzystywaną formą komunikacji w telefonii komórkowej. Na pierwszym miejscu wymienia je 85,2% badanych. Popularną formą, z której korzystają osoby posiadające telefon komórkowy, są usługi SMS. Na pierwszym miejscu stawia je 16,3% badanych. Nadal niewielkim zainteresowaniem cieszą się usługi MMS i transmisji danych, której wykorzystywanie deklaruje 0,8% badanych.

Średnia miesięczna opłata za telefon stacjonarny w gospodarstwie domowym wynosi około 65,7 złotych. Najliczniejszą grupę posiadaczy telefonów stacjonarnych stanowią osoby płacące rachunki od 51 do 100 złotych miesięcznie (45,4%). Całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (75 zł) niż użytkowników kart pre-paid (41 zł) czy mix (45 zł).

Rynek internetowy

Już 61,5% gospodarstw domowych deklaruje posiadanie w swoim gospodarstwie domowym komputera. Z kolei 86,1% gospodarstw domowych posiadających komputer ma w domu dostęp do sieci internet.

Ponad połowa Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (56,3%), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią we własnym domu (87%) lub w pracy (39,5%). Polscy użytkownicy sieci, którzy korzystali z niego w ciągu ostatniego miesiąca, deklarują wysoką częstotliwość korzystania z medium - 71,4% respondentów korzysta z internetu codziennie.

Prędkość łącza internetowego w domu
fot. UKE - Prędkość łącza internetowego w domu

Zdecydowana większość osób korzystających z sieci w domu posiada stałe i dość szybkie łącze. Co czwarty badany (25,4%) posiada dostęp poprzez łącze o prędkości od 1 Mb/s do 1,99 Mb/s, a 27% korzysta z łącza o przepustowości od 2 do 5,99 Mb/s. Co ciekawe, 25% osób nie wie, jak szybkie łącze posiada.

Najwięcej badanych (32,8%) jako maksymalną kwotę możliwą do zaakceptowania za dostęp do internetu podaje cenę w granicach 51-100 PLN. Nieznacznie mniej – 32,4% badanych – zaakceptowałoby cenę 41-50 PLN, 31,2% badanych zapłaciłoby za dostęp do internetu 40 PLN lub mniej.

Rynek telewizji

Więcej niż jedna trzecia respondentów (34,8%) korzysta z telewizji kablowej, a 33,1% posiada telewizję satelitarną. Jedna trzecia (31,0%) korzysta z telewizji analogowej przez odbiór naziemny za pomocą tradycyjnej anteny, pozostali respondenci korzystają z telewizji cyfrowej naziemnej.

Średnia miesięczna opłata za korzystanie z telewizji wynosi 45 zł. Dwie trzecie badanych (72,1%) deklaruje zadowolenie ze swojego dostawcy telewizji.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2010 roku. Klienci indywidualni" (PDF, 209 str.).

>>> Czytaj: Neutralność i regulacja internetu - UKE chce dyskusji


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E