Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Projekt ma być otwarty dla internautów z całego świata, zwłaszcza w zakresie poznania kubańskiego punktu widzenia. Raczej nie będzie większych szans na to, by obcokrajowcy mogli edytować wpisy na kubańskiej Wikipedii.

EcuRed to uruchomiony wczoraj kubański projekt wirtualnej encyklopedii. Koncepcja jest identyczna, jak w przypadku Wikipedii. Jej głównym celem jest jednak przedstawienie własnej wersji historii i punktu widzenia na świat. W chwili pisania tego tekstu za jej pośrednictwem dostępnych było 19.621 artykułów. To raczej niewiele, nawet jeśli porównamy jedynie z hiszpańską wersją Wikipedii, mającą już ponad 682 tysiące wpisów.

>> Czytaj także: USA łagodzą embargo na handel IT 

Zgodnie z opisem na stronie służyć ma ona kumulowaniu i rozwojowi wiedzy z punktu widzenia państwa zdekolonizowanego. EcuRed, podobnie jak Wikipedia, nie jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że projekt jest realizacją panującej na Kubie ideologii wymierzonej przede wszystkim w Stany Zjednoczone.

Wpis o USA nie jest tak długi, jak na Wikipedii, nie brak jednak w nim stwierdzeń typowych dla kubańskiej retoryki. Akcentuje się mocarstwowe podejście do świata, wyzysk ekonomiczny i nierówności społeczne panującej w amerykańskim społeczeństwie. Co oczywiste, obszerny wpis posiada Fidel Castro, twórca obecnego państwa kubańskiego.

Wirtualna encyklopedia nie będzie miała zapewne dużej publiki na samej Kubie - z internetu korzysta tam około 1,6 z 11,2 mln mieszkańców - przypomina Reuters. W innych krajach projekt raczej nie wzbudzi wielkiego zainteresowania. Nie zabraknie jednak chętnych, znających język hiszpański, do zapoznania się z kubańskim punktem widzenia świata.

>> Czytaj także: Kuba: Internet drogi i pod kontrolą 

Nie jest to pierwsze podejście Hawany do przeciwstawienia się amerykańskiej hegemonii. W listopadzie 2008 r. nawiązano współpracę z Rosją, której celem było stworzenie alternatywy dla Microsoftu. Kilka miesięcy później Kuba uruchomiła z kolei własną dystrybucję Linuksa.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Strona WWW za darmo!