Kto szuka pracownika z poczuciem humoru?

25-03-2010, 13:11

Wpisywanie poczucia humoru jako zalety w CV jest uzasadnione jeśli szukamy pracy w handlu – tak wynika z analizy ofert przeprowadzonej przez serwis Pracuj.pl. Warto jednak uważać ze stosowaniem w dokumentach emotikon i zabawnych sformułowań, bo to nie będzie mile widziane w każdej branży.

Serwis Pracuj.pl postanowił przeanalizować (w dniach od 15 lutego do 15 marca) dostępne w sieci oferty pracy, w których pracodawcy wymieniają wśród oczekiwań poczucie humoru. Najczęściej pracodawcy wspominają o nim obok komunikatywności, umiejętność pracy w zespole i otwartości na ludzi.

Może się wydawać, że poczucie humoru jest zaletą przede wszystkim w zawodach związanych z branżą marketingową i reklamową. Z analizy ofert pracy wynika jednak, że wymóg poczucia humoru pojawia się najczęściej w ofertach pracy w handlu. Dotyczy to wszelkich stanowisk, na których pracownicy kontaktują się z klientami: od konsultanta telefonicznego, przez doradcę, po sales managera.

- Poczucie humoru jest w sprzedaży bezcenne. Handlowiec jest wizytówką firmy i wrażenie, jakie zostawia po kontakcie z klientem przekłada się potem na dalszą współpracę – mówi Agnieszka Bieniak, menedżer działu zarządzania zasobami ludzkimi w Grupie Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

>>> Czytaj: Programiści drodzy, ale poszukiwani

Poczucie humoru jest też wymagane od kandydatów na doradców finansowych i doradców ds. nieruchomości.

- Nasi klienci podejmują jedną z najważniejszych życiowych decyzji - kupują dom lub  mieszkanie, co najczęściej wiąże się z wieloletnim obciążeniem finansowym. Nasz doradca ma sprawić, aby nabywcy nieruchomości czuli się komfortowo w tej ważnej dla nich sytuacji. Odrobina humoru pomaga rozładować atmosferę i obniżyć poziom stresu – wyjaśnia Marcin Dudek, menedżer ds. rekrutacji w Home Broker.

Nie oznacza to jednak, że poczucie humoru nie jest mile widziane w innych branżach. W badanym okresie pracodawcy poszukiwali przez Pracuj.pl m.in.: obdarzonej poczuciem humoru księgowej, programisty, pracownika kawiarni, a nawet stylistki paznokci. Trzeba przy tym zauważyć, że poczucie humoru da się zweryfikować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej lub podczas assessment centre.

Marzena Potepa z serwisu ArchitekciKariery.pl, specjalizującego się w doradztwie w karierze, radzi: Wszystko zależy od branży, w której chcemy pracować. Wspomnieć tę cechę w CV zawsze warto, ale emotikony i dowcipne sformułowania mile widziane są przede wszystkim w aplikacjach na stanowiska wymagające kreatywności. W liście motywacyjnym można delikatne podkreślić tę cechę poprzez odwołanie się do jakiegoś cytatu, myśli czy anegdoty. Zbyt mocne lub przesadzone odwołanie się do poczucia humoru może zostać odebrane jako niepoważne i zniechęcić rekrutera do potencjalnego kandydata.

>>> Czytaj: Pracownicy zdalni - 1 mld do końca roku


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rekrutacjatag raportytag pracuj.pltag pracatag humortag cv
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy