Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

To pytanie, które zadaje sobie wielu pracodawców. Kto jest lepszym wyborem. Freelancer czy pracownik wewnętrzny? W poniższym poradniku znajdziecie najważniejsze informacje z tym związane, które pomogą Wam podjąć decyzję.

Freelancer czy pracownik wewnętrzny – kogo wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb pracodawcy. Jak również wymogów zadania, które ma być wykonane. Istnieje kilka podstawowych różnic między freelancerami a pracownikami wewnętrznymi. Przede wszystkim pierwsza z opcji jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy projektach jednorazowych.

Angażujecie freelancera z konkretnej branży. Osobę z doświadczeniem. W przypadku pracownika wewnętrznego z Waszej firmy prawdopodobnie potrzebne by było wyszkolenie go. To poświęcony czas i koszt, który trzeba ponieść.

Pracownik wewnętrzny – kiedy wybrać takie rozwiązanie?

Przede wszystkim w sytuacji, jeśli dany projekt jest w zakresie umiejętności i doświadczenia osób zatrudnionych na etacie w Waszej firmie. Jako zaletę pracownika wewnętrznego trzeba wskazać zaangażowanie w wykonywane zadanie. Natomiast warto tutaj zauważyć, że najlepsi freelancerzy również się nim charakteryzują.

W przypadku wyboru pracownika wewnętrznego w zasadzie od razu określone są warunki finansowe i kwestia związana z umową. Oczywiście może zachodzić potrzeba dodatkowego wynagrodzenia za wykonane zadania. Ostatnią z zalet jest to, że osoba zatrudniona na etacie w Waszej firmie, to ktoś kogo znacie. Wiecie jakie ma możliwości i ograniczenia.

Dlaczego warto zatrudnić freelancera?

Przede wszystkim to oszczędność czasu i pieniędzy. Problemem wydawać by się mogło szukanie freelancera do Waszego projektu. O ile jeszcze kilka lat temu było to czasochłonne zajęcie, obecnie wygląda to zdecydowanie inaczej. Znalezienie freelancera to w zasadzie suma kilkunastu kliknięć. I określenia wymogów. Dotyczą one również kwestii finansowej.

Najlepsze portale dla freelancerów agregują wykonawców z wielu branż. Dzięki temu szybko można znaleźć osobę o odpowiednich „parametrach” i doświadczeniu. Warto tutaj przytoczyć kolejną zaletę wyboru freelancera. To osoby, które nie wymagają kontroli w czasie wykonywania przydzielonego im zadania. To efekt wspomnianego doświadczenia.

Kolejną zaletą związaną z zatrudnieniem freelancera jest wspomniana oszczędność pieniędzy. Przede wszystkim wolni strzelcy nie potrzebują zwykle opłacenia przez zleceniodawcę składki zdrowotnej i ZUS. Pracodawca może się z nim rozliczyć poprzez fakturę VAT, jako B2B.

Gdzie znaleźć freelancerów?

Jako pracodawca macie kilka możliwości. Jedną z nich są grupy na portalach społecznościowych (Facebook, Linkedln). Natomiast w tym wypadku będziecie potrzebowali nieco więcej czasu. Chociażby po to, aby zapoznać się z wiadomościami, które do Was przyjdą w odpowiedzi na ogłoszenie. To czas, który będziecie musieli poświecić na zapoznanie się z portfolio (nierzadko wysyłanych w postaci załączników do e-maila.

Zdecydowanie prostszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem są wspomniane portale dla freelancerów. Im bardziej są one rozbudowane, tym szybciej znajdziecie odpowiadającą Wam osobę.

Przede wszystkim portale dla freelancerów to ogromny zasób branż z których można rekrutować pracownika dla swojego projektu. Jedną z najpopularniejszym stron tego typu jest Freelancehunt. Portal, który działa od 2005 roku. Dlaczego pracodawcy decydują się korzystać z jego usług?

Zalety wyboru Freelancehunt:

  • ogromna liczba freelancerów (ponad 220 tysięcy aktywnych wolnych strzelców),
  • duża różnorodność branż (m.in. IT, Design, Marketing, Architektura, Doradztwo inżynieryjne),
  • sprawny kontakt na linii pracodawca – freelancer,
  • bezpieczeństwo finansowe (ochrona transakcji między zleceniodawcą i zleceniobiorcą),
  • doświadczenie osób odpowiedzialnych za działanie portalu,
  • oszczędność czasu dla zleceniodawcy.

Zlecenie projektu freelancerowi ma wiele zalet i korzyści z punktu widzenia pracodawcy. Natomiast zanim zdecydujecie się na taką opcję powinniście zastanowić się, czy właśnie jej potrzebujecie. Może się okazać, że z danym projektem poradzą sobie pracownicy zatrudnieni na etacie. Z drugiej strony – może jednak potrzebujecie freelancera?

Kto jest lepszy freelancer czy pracownik wewnętrzny?

Fot. photostock.com.mx

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *