W świecie idealnym, sytuacja po każdym wypadku powinna wyglądać następująco - ustalany zostaje winny zdarzenia, wykonywana jest stosowna dokumentacja, szkodę zgłasza się do ubezpieczyciela, po czym następuje wypłata odszkodowania. To tyle ciekawostek ze świata utopii - niestety w realnym świecie często wygląda to zgoła inaczej. Niektórzy ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę, bądź drastycznie zaniżają jego wysokość. Co zrobić w przypadku, gdy złożona reklamacja nie skutkuje pozytywnym rozwiązaniem sporu?
W sytuacji gdy rozwiązanie zaistniałego sporu z ubezpieczycielem dotyczącego wypłaty odszkodowania bądź jego wysokości na drodze polubownej staje się niemożliwe, wówczas jedynym rozwiązaniem okazuje się złożenie pozwu do sądu, informuje ekspert portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl. Pozew do sądu można napisać samodzielnie. Inną możliwością jest skorzystanie z usług doświadczonego prawnika - zazwyczaj koszt takiej usługi oscyluje w granicach kilkuset złotych.
Pozew przygotowany powinien być na specjalnym formularzu. Jego wzór można znaleźć w Internecie, między innymi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przy składaniu pozwu przeciwko ubezpieczycielowi niezmiernie ważne jest dotrzymanie ustawowych terminów. Wnioskodawca ma czas do trzech lat, od momentu w którym dowiedział się o zaistnieniu szkody. Po tym czasie sprawa się przedawnia i nie ma możliwości dochodzenia swoich praw przed organami sądowymi. Wspomniany pozew należy więc złożyć jak najszybciej w sądzie właściwym dla siedziby firmy ubezpieczeniowej lub w sądzie znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania powoda. W tym przypadku przepisy pozostawiają powodowi wolną rękę, choć ze względów praktycznych lepiej jest złożyć pozew jak najbliżej miejsca zamieszkania, aby dojazd na rozprawy nie był kłopotliwy. W przypadku, gdy przez pomyłkę złoży się pozew w niewłaściwym sądzie, nie przepada, lecz zostaje przekazany do rozpatrzenia właściwej jednostce.
Aby wniosek złożony do sądu spełniał wymogi formalne, musi on przede wszystkim zawierać kompletne dane zarówno powoda jak i pozwanego, powinien jak najbardziej szczegółowo opisywać zdarzenie wobec którego toczy się roszczenie oraz powinna zostać wskazana wartość sporu ( z informacją czy strona pozywająca będzie domagała się również zapłaty odsetek). Warto do pozwu dołączyć wszelkie posiadane dokumenty w sprawie. Może to być przykładowo kserokopia umowy zawartej z ubezpieczycielem, decyzja odmowna o wypłacie odszkodowania czy szczegółowa wycena powstałych szkód. Wymogiem formalnym jest także to, aby składany wniosek sporządzony został w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Przed rozmową rekrutacyjną powtórz matematykę. To zwiększy szansę na sukces
|
|
|
|
|
|