Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powyższe terminy są powszechnie używane zamiennie, jednak nie oznaczają one tego samego. Istnieje między nimi kilka fundamentalnych różnic, z których warto sobie zdać sprawę przed sięgnięciem po jedno z tych rozwiązań.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest status pozyskanych środków. Biorąc pożyczki, znane też jako chwilówki, klient staje się właścicielem pieniędzy, które może wydać na dowolny cel. Kredyt to całkiem inna sprawa, bowiem klient nie staje się właścicielem pieniędzy, a jedynie może nimi dysponować i wydać tylko na ściśle określony cel.

Powyższe różnice biorą się z tego, że usługi są świadczone przez różne instytucje. Pożyczka może być udzielona przez każdego, tak samo przez osobę prywatną, jak i przez przedsiębiorstwo. Udzielana jest ona w formie pieniężnej ze środków pożyczkodawcy. Nie musi być także udzielona na konkretny okres.

Tymczasem kredyt może być udzielany wyłącznie przez banki, regulowane przez prawo bankowe. W przeciwieństwie do pożyczek, kredyty nie są udzielane ze środków własnych banku, ale z wpłat bieżących klientów. Kredytobiorca ma obowiązek spłaty zobowiązania w określonym czasie i za określony przez bank procent - należy pamiętać, że bank zawsze będzie chciał na swoich usługach zarobić, a wszystkie warunki są zawsze spisane w formie umowy.

Przy pożyczkach nie ma takiego wymogu, chociaż przy większych kwotach jest zalecane zawarcie umowy pisemnej, która w razie kłopotów będzie służyć jako dowód w rozumieniu prawa cywilnego. Pożyczki nie muszą być także oprocentowane, chociaż w praktyce odnosi się to jedynie do środków pozyskanych od osób będących w bliskich stosunkach z pożyczkobiorcą.

Każde z tych rozwiązań na oczywiście swoje wady i zalety. Kredyty udzielane są w większych kwotach i na mniejszy procent niż w przypadku takiej samej kwoty w formie pożyczki.

Jednak pożyczkę łatwiej jest uzyskać. Można ją także przeznaczyć na dowolny cel, co stawia ją w znacznie korzystniejszym świetle niż obwarowanym ograniczeniami kredytem - bank w razie wykrycia, że kredyt został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem może zażądać jego natychmiastowej spłaty.

Obie te formy uzyskania wsparcia finansowego mają jednak wspólną cechę - decyzja o ich wzięciu powinna zawsze być dobrze przemyślana, bez względu na jej źródło. Wiele użytecznych informacji na ten temat można znaleźć w poradniku kredytowym Narodowego Banku Polskiego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *