Kredyt dla firm to jedna z najpopularniejszych form finansowania biznesu. W jaki sposób działa? Na co zwrócić uwagę wybierając finansowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Kredyt dla firm to sposób finansowania, który jest w Polsce uregulowany przez ustawę Prawo bankowe. Przepisy określają nie tylko rodzaje dostępnych kredytów, ale także wymagania, które musi spełnić przedsiębiorstwo w celu uzyskania finansowania. W tym miejscu warto podkreślić, że najczęściej udzielane są kredyty obrotowe dla firm, które pozwalają finansować ich bieżącą działalność lub kredyty inwestycyjne, które jak sama nazwa wskazuje umożliwiają przeprowadzanie inwestycji. W zależności od rodzaju kredytu oraz jego wysokości okres kredytowania może być krótki i wynosić od jednego do trzech lat lub długi, czyli umożliwiać spłatę w okresie powyżej trzech lat. W efekcie kredyt może zostać dopasowany do potrzeb firmy oraz jej aktualnych możliwości finansowych.
Kredyty dla firm oferują praktycznie wszystkie banki, a konkurencja w tym zakresie sprawia, że oferty potrafią być naprawdę atrakcyjne. W związku z tym podstawą powinno być ich porównanie, co pozwala wybrać rozwiązanie optymalnie dopasowane do potrzeb. Na co w tym przypadku warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na koszt kredytu, którego porównanie można przeprowadzić zarówno zestawiając ze sobą całkowite koszty finansowania, jak i oferowane RRSO (Roczną Rzeczywistą Stopę Procentową). W tym miejscu warto podkreślić, że wyboru optymalnej oferty można dokonać zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy doradcy finansowego. W tym pierwszym przypadku należy poświęcić czas na analizę konkretnych rozwiązań, a skorzystanie z doradcy wiąże się z koniecznością zapłacenia mu prowizji. Warto także mieć świadomość, że przy wyborze kredytu dla firm istotne są również formalności, które musi spełnić wnioskujący przedsiębiorca. W dużej mierze dotyczy to dokumentów, które musi przedstawić w trakcie ubiegania się o kredyt.
Powszechnie wiadomo, że wnioskując o kredyt dla firm należy przedstawić dokumenty potwierdzające dochody, a co za tym idzie kondycję finansową przedsiębiorstwa. Ich zakres uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju działalności oraz wybranej formy jej opodatkowania. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej dokumentacja musi obejmować:
- dowód osobisty wnioskodawcy, czyli osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą;
- wydruk z CEIDG lub KRS (w przypadku spółek);
- deklarację PIT za rok ubiegły wraz z potwierdzeniem złożenia jej we właściwym US;
- zaświadczenia o braku zaległości wobec ZUS oraz US;
- podsumowanie książki przychodów i rozchodów za rok obecny.
Dobrą praktyką jest zlecenie skompletowania tego typu dokumentacji księgowemu, co sprawi, że wszystkie formalności będą załatwione prawidłowo. Przykładem może być doradca podatkowy Bielsko, którego oferta znajduje się pod linkiem https://temidaksiegowi.pl/. Złożenie dokumentów w banku jest podstawą do wydania decyzji kredytowej, która następuje na podstawie oceny zdolności kredytowej firmy. Ostateczną decyzję wydaje analityk kredytowy, który posiada odpowiednie doświadczenie w zakresie szacowania ryzyka. Tego typu audytor finansowy ocenia kondycję finansową firmy oraz jej perspektywy, a co za tym idzie przewiduje, czy będzie ona w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Wydanie pozytywnej decyzji skutkuje wypłatą pieniędzy, co w obecnych czasach następuje z reguły niezwłocznie. W efekcie przedsiębiorca może wykorzystać pozyskane środki nawet w dniu udzielenia kredytu.
Podsumowując należy stwierdzić, że kredyt dla firm to rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorstwu nie tylko sfinansować bieżącą działalność, ale także uzyskać środki na inwestycje. Jego uzyskanie wiąże się z koniecznością przedstawienia wiarygodnych dokumentów, których przygotowanie może wziąć na siebie biuro rachunkowe Bielsko.
Fot. materiał partnera
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|