Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kotły CO 5 klasy - oceniamy inwestycje w nowe piece grzewcze

10-12-2021, 08:30

Rynek kotłów grzewczych rozwija się, co jest następstwem zmian prawnych na różnych szczeblach ustawodawczych. Trzeba przyznać, że kotły 5 klasy stały się dzisiaj mocno promowane, rośnie liczba producentów oraz serwisantów tych urządzeń. Czy te ekologiczne kotły C.O. mają do zaoferowania tyle zalet, ile mówią dostępne w sieci katalogi producentów? Ocenia ekspert z Kotly-Bialek.pl (Kotły Pleszew).

Kotły CO 5 klasy – oceniamy inwestycje w nowe piece grzewcze

Kotły CO 5 klasy – kwestie funkcjonalno-użytkowe

Wymiana kotła CO na nowy to temat burzliwego dialogu w mediach. Stare kotły grzewcze nazywa się kopciuchami i stygmatyzuje, skądinąd słusznie. To kotły zasypowe, grzeją, spalając tyle opału, ile akurat załadujemy ręcznie do komory spalania. Są mało efektywne i nieopłacalne, a ponadto mocno szkodzą atmosferze. Kotły CO 5 klasy certyfikowane mają odwrócić trend smogowy i to one są głównym bohaterem programu wymiany kotła CO w kraju.

Kotły 5 klasy z podajnikiem mają kilka udogodnień funkcjonalno-użytkowych. Odpowiadają za to trzy główne podzespoły: podajnik, zasobnik oraz sterownik. Tworzą zautomatyzowany układ: ekologiczne kotły CO pozwalają samodzielnie pobierać wysokokaloryczny opał, następnie dozować go za pośrednictwem podajnika do komory spalania. Wszystkim zarządza zaprogramowany przez nas sterownik – ilość podawanego opału przez kocioł 5 klasy zależy między innymi od wysokości temperatury, jaką ustawimy w pomieszczeniach. Kotły CO 5 klasy to urządzenia niemal samowystarczalne, przy całkowitym zasypaniu zasobnika może pracować bez konieczności ingerencji nawet przez tydzień.

Podsumowując kwestie funkcjonalno-użytkowe – wymiana kotła CO na 5 klasy daje nam wygodny, zautomatyzowany system grzewczy. Pozwala łatwiej kontrolować procesy grzewcze, co skutkuje oszczędnościami w zakresie ilości spalanego opału oraz znacząco niższą emisją spalin. To efekt odpowiednio skonstruowanej komory spalania, która w połączeniu z czystym i wysokokalorycznym opałem daje spalanie bliskie całkowitemu, z małą ilością produkowanej sadzy.

Kotły CO 5 klasy – kwestie ograniczające

Jak podaje serwis Kotly-Bialek.pl, w pokaźnej liście zalet, kotły CO 5 klasy posiadają także swoje „wady”, chociaż bardziej nazwalibyśmy to pewnymi ograniczeniami. Inwestując w kocioł 5 klasy z certyfikatem stawiamy oczywiście na ekologię, a długofalowo także w oszczędności w zakresie kosztów za opał. Jednak musimy wiedzieć, że nie wykorzystamy tutaj dowolnego rodzaju opału, a jedynie taki, który jest kompatybilny z zasobnikiem i podajnikiem. Takie ograniczenia poprawiają jednakowoż funkcjonalność kotła CO, a także zapobiegają zasypywaniu dowolnych, także tych całkowicie nieekologicznych mas do komory spalania, jak choćby odpady komunalne…

Choć wydaje się to oczywiste, warto wiedzieć, że kotły CO 5 klasy z podajnikiem wymagają stałego podłączenia do sieci elektrycznej – w razie problemów z zasilaniem niestety nasz dom nie będzie ogrzewany. Wciąż jednak w obliczu zalet ekologicznych, ekonomicznych i użytkowych, wymiana kotła CO na 5 klasy to pomysł rozsądny i uzasadniony, zwłaszcza, że agresywna polityka krajowa i unijna będzie „motywować” te zmiany coraz bardziej intensywnie.


Ostatnie artykuły:


Tematy pokrewne:  

tag piece grzewczetag nolstag kotły COtag atbmtag Afrvr


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031