Korzystaj ze słuchawek odpowiedzialnie

26-02-2019, 23:09

Szacuje się, że w Polsce od 4 do 6 mln osób cierpi na niedosłuch, 900 tys. ma poważny ubytek słuchu, a aż 500 tys. stanowią osoby głuche. Specjaliści zaznaczają, że w połowie przypadków moglibyśmy tego uniknąć dbając o naszą przestrzeń akustyczną. Jak w sposób odpowiedzialny słuchać muzyki oraz na jakie funkcje urządzeń (w tym słuchawek) zwrócić uwagę, aby nie narażać swojego zdrowia?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Słuchawki to wciąż rosnąca kategoria produktowa. To jak są popularne łatwo zaobserwować w metrze, na ulicy, w centrach handlowych, a także i w środowisku biznesowym. Dzięki słuchawkom, niezależnie od czasu i miejsca, możemy mieć prostszy, wygodniejszy i szybszy dostęp nie tylko do połączeń, ale i muzyki, audiobooków, podcastów, aplikacji czy też asystentów głosowych.

Bezprzewodowa technologia daje użytkownikowi więcej swobody niż kiedykolwiek było to możliwe, a redukcja szumów pozwala ograniczyć poziom hałasu, który do nas trafia, na rzecz wyselekcjonowanych plików dźwiękowych. Dzięki słuchawkom możemy kontrolować natężenie dźwięku w naszej prywatnej przestrzeni. I tak jak z wiadomych względów nie wykorzystujemy maksymalnej prędkości prowadząc auto, tak zdecydowanie rozsądniej jest nie korzystać z całej mocy decybeli dostępnych w zestawach słuchawkowych.

Nie zawsze mamy wpływ na poziom hałasu wokół nas, jednak mamy go, gdy korzystamy ze słuchawek. Zachowajmy więc rozwagę.  Choć niektóre słuchawki dostępne na rynku oferują zakres nawet do 120 dB, to należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Dr n. med. Norbert Górski, otorynolaryngolog z warszawskiej kliniki Optimum informuje, że słuchawek należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. Większość współczesnych urządzeń ma wbudowane ostrzeżenie przed przekraczaniem progu głośności i należy się do niego stosować. Maksymalny poziom głośności nie powinien przekraczać 80 decybeli.

Najbezpieczniejszy poziom głośności to połowa dostępnego zakresu.  Ważne jest także to, aby nie korzystać ze słuchawek zbyt długo oraz robić przerwy na odpoczynek. Zgodnie z opinią lekarzy 1 godzina słuchania muzyki stanowi całkowicie bezpieczną dla użytkownika dawkę.

Dr n. med. Norbert Górski dodaje, że wybierając słuchawki powinniśmy stawiać na propozycje producentów, którzy badają swoje produkty przed wprowadzeniem ich do sprzedaży, także pod kątem ich wpływu na zdrowie użytkowników. Nie należy kupować sprzętu nieznanych i niesprawdzonych marek, z nieznanego pochodzenia - np. z bazarów, czy też za pośrednictwem podejrzanych stron internetowych - gdyż mogą okazać się niegodną zaufania podróbką lub/oraz posiadać wady stanowiące zagrożenie dla słuchu.

Istotnym zagrożeniem dla słuchu są nagłe głośne dźwięki, które mogą być spowodowane zakłóceniami w sieci telefonicznej. Bez odpowiedniej ochrony w zestawie słuchawkowym użytkownicy doświadczają tak zwanego szoku akustycznego. Są jednak rozwiązania , które usuwają potencjalnie szkodliwe niespodziewane skoki głośności. Wzmocniona ochrona dźwięku gwarantuje bezpieczny poziom odsłuchu.

Źródło: Jabra GNSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.