Korzyści z fotowoltaiki - czy to się opłaca?

06-12-2021, 11:07

Stały dostęp do prądu w dzisiejszym świecie jest koniecznością. Bez względu na to, czy prowadzisz firmę, czy interesuje Cię poprawa budżetu domowego, istnieją alternatywne rozwiązania, które uniezależnią Cię od szybujących w górę cen elektryczności. Dowiedz się, co zrobić, by zapewnić sobie tańszą, czystszą energię.

Generowanie własnego prądu ze słońca – panele fotowoltaiczne

Dla tych, którzy szukają oszczędności, a jednocześnie pragną obniżyć swój ślad węglowy, doskonałym rozwiązaniem może być fotowoltaika. Co ważne, podłączenie własnej mikroinstalacji do sieci elektrycznej nie musi wiązać się z wieloma przeróbkami.

Jednym z kluczowych elementów naszej mikroinstalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele słoneczne. Szczególnie dużą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne ze względu na wysoką efektywność i odporność na wpływ warunków atmosferycznych. Każdy taki panel fotowoltaiczny jest pokryty hartowanym szkłem, zapewniającym mikroinstalacji bezpieczeństwo na wypadek gradu czy śniegu. 

Korzyści z fotowoltaiki – czy to się opłaca?

Montaż paneli - optymalne miejsce na panele

Nawet najwydajniejsze panele nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli umieścimy je w niewłaściwym miejscu. Najczęściej montuje się je na dachu budynku. Jeżeli jednak Twój dach nie spełnia niezbędnych wymogów, można pokusić się o specjalne stelaże, przytwierdzone do elewacji budynku. Pozwalają one sterować powierzchnią paneli, a dzięki temu obracać je w kierunku promieni słonecznych. Dzięki tej opcji to też ratunek dla tych, którzy żyją w dosyć zacienionym miejscu. Innym, choć mniej popularnym rozwiązaniem ze względu na zajmowaną przestrzeń, są stelaże ulokowane na ziemi, w ogródku czy na podwórku. 

Kolejna oszczędność - dofinansowania rządowe

Mimo że instalacja fotowoltaiczna ma na celu zredukowanie kosztów pozyskania energii, dla niektórych problemem może być początkowa inwestycja. Na szczęście, nie trzeba całości wyłożyć z własnej kieszeni.

Częstym rozwiązaniem jest wsparcie finansowe w postaci bezzwrotnych dotacji od rządu. Taka opcja jest szczególnie pomocna, jeśli planujesz zakupić fotowoltaikę dla własnego domu i nie dysponujesz budżetem firmowym. Jednym z programów, które warto śledzić, jest coroczny konkurs Mój Prąd. 

Można także zostać prosumentem, czyli zarówno odbiorcą własnej energii, jak i jej producentem, który oddaje nadwyżki do sieci energetycznej. W takim wypadku obowiązują zniżki i upusty. Wystarczy, że zamontujesz licznik dwukierunkowy.

Wreszcie, panele można kupić na raty albo wziąć w leasing.

W znalezieniu najlepszej opcji dla Ciebie, pomogą Ci nasi specjaliści.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution


RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.