Koronawirus - jakie objawy mogą wskazywać na chorobę?

20-11-2020, 10:14

Koronawirus (COVID-19) to wirus zapoczątkowany w Chinach, w prowincji Hubei w mieście Wuhan, który szybko rozprzestrzenił się na inne części świata, wywołując pandemię. Nowy, nieznany dotąd szczep wywołał ogólnoświatową panikę, niestety wciąż nie wynaleziono skutecznej szczepionki na koronawirusa. Jakie są przyczyny i objawy tej tajemniczej choroby? Jak postępować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia?

Przyczyny koronawirusa

Jakie są przyczyny pojawienia się COVID-19? Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Wuhan 8 grudnia 2019 roku (chory prawdopodobnie zjadł zupę z nietoperza z SARS-CoV-2). Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, gdy chory kaszle, kicha lub mówi - wirus dociera do osób będących w pobliżu. Do zakażenia może dojść także wskutek dotykania zakażonych powierzchni lub przedmiotów. Jakie są typowe objawy choroby?

koronawirus objawy

Objawy koronawirusa - jak rozpoznać chorobę?

Koronawirus z Chin atakuje górne drogi oddechowe. Objawy COVID-19 pojawiają się między 2. a 14. dniem od zakażenia (średnio po 5-6 dniach). Jak manifestuje się koronawirus? Do najbardziej charakterystycznych symptomów należy gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), suchy, męczący kaszel oraz zmęczenie. Infekcji w dalszej kolejności mogą towarzyszyć bóle stawów i mięśni, bóle głowy, utrata smaku lub węchu. U niektórych chorych na COVID-19 występują też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: biegunka, nudności, wymioty. Część pacjentów skarży się także na złe samopoczucie i trudności z oddychaniem. Jednym z objawów koronawirusa może być też plamisto-grudkowa wysypka na skórze rąk i stóp.

Warto podkreślić, że koronawirus może przebiegać bezobjawowo, łagodnie (z objawami podobnymi przy przeziębieniu) lub spowodować ciężką niewydolność oddechową i w następstwie zgon chorego. Na szczęście w 80% przypadków choroba ma łagodny przebieg. Najgorzej koronawirusa przechodzą seniorzy i osoby z niską odpornością organizmu. Do grupy podwyższonego ryzyka należą też osoby chorujące na schorzenia przewlekłe, autoimmunologiczne, pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne lub osoby ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Pamiętajmy, że w razie zaobserwowania u siebie powyższych symptomów lub kontaktu z osobą chorą, należy skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego własnym transportem.

Koronawirus - jak zapobiec zakażeniu? 

Jako że wciąż nie wynaleziono ogólnodostępnej szczepionki na koronawirusa z Chin, niezwykle ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Wiele osób nie jest świadomych, że są nosicielami wirusa, przez co nieświadomie mogą zarażać innych. Dlatego należy zachowywać wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do jeszcze większego rozprzestrzeniania się wirusa. Podstawą jest częste i staranne mycie rąk wodą z mydłem lub preparatem odkażającym z alkoholem w składzie. Należy również utrzymywać dystans społeczny (1,5-2 m), unikać dotykania ust, nosa oraz oczu. Warto zrezygnować z kontaktu z bliskimi, którzy mają symptomy grypy lub przeziębienia, oraz zakrywać nos i usta podczas kichania, kaszlu. W miarę możliwości należy unikać skupisk ludzi. Ryzykowne jest częste podróżowanie, udział w masowych imprezach, konferencjach. Niewskazane jest też spożywanie surowych produktów odzwierzęcych (m.in. mięs, ryb, owoców morza). 

Niektóre symptomy koronawirusa mogą sygnalizować rozwój innych chorób dróg oddechowych.

Centrum Medyczne Synexus oferuje bezpłatne konsultacje i badania specjalistyczne, dedykowane dla pacjentów po 40. roku życia ze zdiagnozowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Zachęcamy do kontaktu osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji, szukają nowych możliwości terapeutycznych i chcą wesprzeć rozwój medycyny w zakresie leczenia schorzeń, na które wciąż nie wynaleziono skutecznego leku. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag nolstag koronawirustag COVID-19

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.