Kontrola komputera za pomocą myśli

4Press 09-03-2006, 14:38

Zespół naukowców z Fraunhofer Institute opracował nietypowe rozwiązanie o nazwie Brain Computer Interface, które umożliwia sterowanie komputerem za pomocą własnych myśli.

System odczytuje fale mózgowe za pomocą 128 specjalnych elektrod, umieszczanych na głowie użytkownika. Następnie oprogramowanie analizuje sygnały elektroencefalograficzne (EEG) i zamienia je na odpowiednie polecenia lub ciągi znaków na ekranie.

Pomysłodawcy projektu wyjaśniają, że na obecnym etapie rozwoju nowej technologii, sterowanie komputerem za pomocą myśli zostało ograniczone tylko do poruszania kursorem lub literowania wyrazów w edytorze tekstu. Zaznaczają jednak, że cały proces wymaga dużej wprawy i przedyktowanie jednego zdania zajmuje średnio od 5 do 10 minut.

Naukowcy twierdzą, że nowy interfejs pomoże w przyszłości m.in. osobom niepełnosprawnym manualnie w pełnej obsłudze komputera. Rozwiązanie Brain Computer Interface zostanie oficjalnie zaprezentowane podczas trwających targów CeBIT 2006. Kilka raportów dotyczących tej technologii można znaleźć na stronach instytutu.

Próby sterowania komputerem przy pomocy myśli są podejmowane już od dawna. Niektóre z nich pokrótce przedstawiliśmy na łamach DI kilka miesięcy temu.

Następny artykuł » zamknij

OpenOffice w każdej szkole

Źródło: engadget
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy