Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Konstrukcja, sposób działania, rodzaje i praktyczne zastosowanie sprężarek śrubowych

23-05-2018, 07:41

Sprężarki śrubowe należą do najpopularniejszych urządzeń pozwalających na wytworzenie skompresowanego powietrza. Dzięki swojej wydajności i uniwersalności, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach branży przemysłowej.

mat partnera

Konstrukcja i sposób działania 

Najmniej skomplikowane sprężarki śrubowe zbudowane są z dwóch wirników, które obracają się w odmiennych kierunkach. Po wprowadzeniu ich w ruch, możliwe jest zniwelowanie wolnej przestrzeni i wytworzenie sprężonego powietrza o zróżnicowanej wartości ciśnienia. W ten sposób da się zwiększyć ciśnienie gazu maksymalnie, a jednocześnie ograniczyć jego ilość. W modelach bardziej zaawansowanych pod względem konstrukcyjnym, wykorzystywana jest zmienna prędkość obrotowa. Stosuje się również nieustanny pomiar ciśnienia, dzięki czemu w zależności od obecnego zapotrzebowania możliwa jest adaptacja przepływu gazu. Istotnym aspektem jest zwrócenie uwagi na uzyskanie możliwie najbardziej zwartych rozmiarów. Kluczowy okazuje się także rozruch, który powinien być pozbawiony nieprzyjemnych wibracji. W ten sposób nie będzie konieczne stosowanie żadnych dodatkowych amortyzatorów sprężynowych. Dostępne są również modele ze specjalnymi tłumikami, które pochłaniają wibracje o niepożądanej częstotliwości. Sama sprawność sprężania uzależniona jest zarówno od poziomu szczelności między śrubami, jak i tego pomiędzy wirnikami oraz obudową. 

Bezolejowe sprężarki śrubowe

Urządzenia bezolejowe wykorzystują w procesie sprężania jedynie wodę, więc nie jest konieczne stosowanie uszczelnień w rodzaju filtru olejowego. Zamiast niego do sprężarki dodaje się filtry pozwalające na usunięcie pyłków, bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów. Uzyskiwane w ten sposób skompresowane powietrze jest wyjątkowo czyste, dzięki czemu można je wykorzystać w warunkach przemysłowych narzucających wysoki standard higieny oraz wymagających brak zawartości oleju. Dotyczy to nie tylko przemysłu farmaceutycznego i medycznego, ale również produkcji półprzewodników czy branży papierniczej. Bezolejowe sprężarki zazwyczaj posiadają stosunkowo nieduże gabaryty oraz małą wagę, przez co są bardzo mobilne. Uznaje się je za przyjazne dla środowiska, a ich obsługa nie sprawia żadnych trudności.

Olejowe sprężarki śrubowe

W sprężarkach olejowych do komory wtryskiwany jest olej, zapewniający pożądaną szczelność w obszarze między wirnikami oraz dostateczne chłodzenie elementu sprężającego. Olejowe sprężarki śrubowe mogą funkcjonować w sposób stały, przez co cechują się wysoką wydajnością pracy. W porównaniu z modelami bezolejowymi ważą więcej, jednak zwykle posiadają kółka jezdne ułatwiające przemieszczanie. Cykl pracy opiera się na odseparowaniu oleju od strumienia skompresowanego powietrza, co pozwala na jego schłodzenie oraz przefiltrowanie. Następnie powietrze kierowane jest ponownie do komory sprężania, jednak na wylocie elementu sprężającego mogą znajdować się cząsteczki wody i oleju obniżające jego jakość. W takiej sytuacji przeprowadzana jest separacja cyklonowa w połączeniu z dodatkową filtracją sprężonego powietrza. Kondensat gromadzący się w zbiorniku buforowym lub chłodnicy końcowej odprowadzany jest do urządzeń odpowiedzialnych za odseparowanie oleju, a oczyszczona woda jest bezpiecznie odprowadzana do kanalizacji. 

Rodzaje wykorzystania sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe są stosunkowo uniwersalnymi urządzeniami, dzięki czemu można wykorzystać je do wielu różnych zadań. Modele wyciszone najlepiej sprawdzają się w warunkach pracy wymagających wyciszenia, skupienia oraz precyzji, na przykład w przemyśle elektronicznym czy farmaceutycznym. Sprężarki przenośne sprawdzają się idealnie w miejscach uniemożliwiających podłączenie stacjonarnego sprzętu. Dotyczy to zarówno wnętrz hal przemysłowych, jak i lokalizacji plenerowych. Poszczególne modele sprężarek posiadają odmienne właściwości oraz zróżnicowaną wydajność. Dzięki temu znajdują zastosowanie zarówno jako kompresory w laboratoriach oraz warsztatach, jak i w formie urządzeń produkcyjnych w zakładach lotniczych, spożywczych czy metalurgicznych.

Konsultacja: Arbatech

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy