Koniec prywatności we Francji?

28-04-2008, 07:46

We Francji wstrzymano prace nad systemem, gromadzącym informacje o obywatelach. Pojawiły się bardzo poważne wątpliwości, czy nie narusza on prywatności i życia osobistego Francuzów.

Decyzję francuskiego rządu o wstrzymaniu prac nad systemem Ardoise ogłosiła minister spraw wewnętrznych Michèle Alliot-Marie. Rząd zleci wykonanie dokładnych analiz prawnych, których celem ma być stwierdzenie, czy nowy system nie wkracza zbyt głęboko w życie Francuzów. Obrońcy praw człowieka i prywatności uważają bowiem, że tak - informuje Security Standard.

Nowy system ma być elementem scentralizowanej bazy danych policji, który zasątpiłby dwa funkcjonujące obecnie oddzielnie - policji i żandarmerii. Dzięki temu wymiar sprawiedliwości zyskałby szybkie i efektywne narzędzie do zwalczania przestępczości poprzez dostęp do przeszłości kryminalnej obywateli. Jak się jednak okazuje nie tylko przestępcza aktywność może się tam znaleźć.

Sonda
Rodzaj informacji zbieranych przez francuski system jest
  • odpowiedni
  • zbyt głęboko wchodzi w życie prywatne
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Jak bowiem wynika choćby z doniesień organizacji Odebi, system może gromadzić także informacje głęboko wkraczające w życie prywatne Francuzów. Istnieje bowiem możliwość, podczas tworzenia bądź aktualizowania profilu obywatela, opatrzenia go odpowiednią "etykietką".

Do wyboru są m.in. "uciekinier z domu", "bezdomny", "homoseksualista", "narkoman", "członek związku zawodowego" czy "prostytutka". Jest także miejsce na wpisanie wyznania obywatela oraz rasy. Członkowie Odebi uważają, że takie informacje nie powinny znaleźć się w policyjnej bazie danych, gdyż należą do prywatnej sfery życia obywateli.

Narodowa Komisja ds. Przetwarzania Danych Osobowych (CNIL) przypomniała także rządowi, że nie ma on zgody na gromadzenie w jednej bazie danych informacji pochodzących z różnych systemów.


Źródło: Security Standard
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy