Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stało się. W regionie Azji i Pacyfiku rozdzielono ostatnie pakiety adresów IP w protokole IPv4. Stało się to szybciej niż przewidywano. Kto będzie następny?

robot sprzątający

reklama


Asia Pacific Network Information Centre (APNIC), organizacja nadająca adresy IP dostępne w protokole IPv4 w regionie Azji i Pacyfiku, poinformowała o przyznaniu ostatniego ich pakietu. Momentu tego spodziewano się już od lutego, gdy z kolei ICANN (sprawująca globalną kontrolę nad domenami) przekazała informację o przyznaniu regionom ostatnich pakietów wolnych adresów. Ich wyczerpanie się było jedynie kwestią czasu. Nie oczekiwano jednak, że w Azji nastąpi to tak szybko.

>> Czytaj także: Koniec internetu nastał! Adresy IP wyczerpane!

Dyrektor APNIC Paul Wilson powiedział, że takie szybkie wyczerpanie się puli dostępnych w Azji adresów jest wynikiem bezprecedensowego wzrostu liczby użytkowników sieci kablowych oraz bezprzewodowych, które trzeba było zidentyfikować. Poinformował także, że od tego momentu obowiązkowe jest wykorzystywanie nowego protokołu IPv6 dla tworzenia nowych usług oraz sieci internetowych - czytamy w ZDNet.

Sonda
Uda się uniknąć chaosu wynikające z kończącej się puli adresów IP?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Nie są znane "zapasy" adresów, jakie dostawcy internetu mogli poczynić, spodziewając się końca dostępnej puli. Ars Technica podejrzewa, że w Azji składano zamówienia na wyrost, by sprostać zapotrzebowaniu i zabezpieczyć się do momentu pełnej implementacji nowego protokołu. Jeszcze przez jakiś czas dostawcy usług telekomunikacyjnych nie powinni mieć żadnych problemów - pakiety adresów przyznawane są w cyklach od sześciu miesięcy do dwóch lat, w Azji i regionie Pacyfiku są więc zapewne rezerwy. Pytanie tylko, na jak długo wystarczą.

Wygląda na to, że konieczne będzie przyspieszenie prac nad wprowadzeniem IPv6. Koniec adresów w Ameryce Północnej czy Europie jest kwestią zapewne najbliższych miesięcy. Ars Technica zwraca jednak uwagę, że na Starym Kontynencie dostępnych jest około 65 mln adresów, niewiele mniej jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przyznawanie adresów to jedno, inną sprawą jest zapewnienie, by dwa systemy ze sobą bez problemów współpracowały.

8 czerwca br. odbędzie się globalny test IPv6, w którym uczestniczyć mają najwięksi dostawcy usług, w tym m.in. Google, Yahoo, Facebook, Akamai czy Limelight Networks. Będzie to pierwsze wykorzystanie nowego protokołu na tak dużą skalę. Test pozwoli zebrać dane niezbędne do rozwiązania pojawiających się problemów, pokaże także, jak się sieć zachowuje.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E