Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komory chłodnicze w lokalach gastronomicznych - rodzaje i zastosowanie

30-04-2022, 20:48

Magazynowanie produktów spożywczych wymaga z jednej strony ogromnej odpowiedzialności, z drugiej natomiast sprawnej organizacji. Żywność nie może być wciśnięta byle gdzie, nie każdy surowiec wymaga tej samej temperatury. W procesie obróbki, stosowanej w gastronomii nie można z przyczyn higienicznych pozwolić na przemieszanie surowców z miejsca na miejsce. Jakie powinny być komory chłodnicze w lokalach gastronomicznych? Na co zwrócić uwagę i jak zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne konsumentom? Sprawdźmy.

Komory chłodnicze – czym są?

To wyspecjalizowane pomieszczenia, instalowane wewnątrz infrastruktury lokalu gastronomicznego bądź sklepowego, w których przechowuje się gotowe produkty lub półprodukty spożywcze.

Przestrzenie w komorach powinny być wyposażone w przegrody umożliwiające osiągnięcie optymalnych warunków termicznych i wilgotnościowych dla danej grupy artykułów.

Dzięki technologii modułowej gabaryty komory w każdym przypadku dostosowuje się do kubatury pomieszczenia, w którym są montowane.

Komory chłodnicze w lokalach gastronomicznych – rodzaje i zastosowanie

Komory chłodnicze – wymogi konstrukcyjne

Restauratorzy zwykle borykają się z niedostateczną ilością miejsca, zwłaszcza w lokalach często i licznie odwiedzanych przez konsumentów. Niezwykle trudno jest pogodzić duże moce przerobowe z odpowiednią kubaturą pomieszczeń kuchennych.

Należy też pamiętać o właściwych parametrach chłodzenia żywności, różnych dla poszczególnych artykułów, oraz odmiennych terminach ich przydatności do spożycia. Równie istotna jest też odpowiednia wilgotność.

Już z tego wynika, że optymalna komora chłodnicza powinna składać się z autonomicznych segmentów, pozwalających na uzyskanie niezależnych temperatur.

Istotne jest, by komora spełniała podstawowe kryteria:

  • Wykonanie z blach stalowych z powłoką antykorozyjną;

  • Skuteczna izolacja (np. bez freonowa pianka poliuretanowa).

  • Technologia powinna uwzględniać szybki montaż komory chłodniczej;

  • Konstrukcja musi zapewnić należytą higienę (zaokrąglone narożniki);

  • Wymiary paneli powinny uwzględniać potrzeby lokalu oraz jego kubaturę;

  • Komory powinny uwzględniać możliwość przechowywania produktów wymagających temperatury dodatniej;

  • Dla potrzeb optymalnej logistyki drzwi komór powinny uwzględniać warianty przesuwne bądź wahadłowe.

Komory chłodnicze mogą być opcjonalnie wyposażone w izolowane okna podglądowe. Jest to niezwykle przydatne w rozbieralniach mięsa, zarówno z punktu widzenia zarządzania produkcją, jak i bezpieczeństwa personelu przebywającego w chłodni.

Komory chłodnicze w lokalach gastronomicznych – rodzaje i zastosowanie

Komory chłodnicze – rodzaje

Przeznaczenie komór oraz ich klasyfikacja jest predysponowane warunkami, jakie muszą być spełnione dla potrzeb funkcjonalnego przechowywania żywności.

Inne są parametry w odniesieniu do mrożonek, inne w przypadku żywności świeżej. Warzywa i owoce w ogóle nie powinny podlegać schłodzeniu, natomiast wymagają zapewnienia stałych warunków klimatycznych i właściwej wilgoci powietrza. Z tego względu komora do warzyw także powinna cechować się szczelnością.

Komory chłodnicze dzieli się na:

  • Chłodnicze;

  • Mroźnicze;

  • Mroźnicze głębokiego mrożenia.

W kontekście lokali gastronomicznych wypada wspomnieć, iż w komorach chłodniczych przechowywane są także wyroby cukiernicze.

W przypadku obfitej oferty gastronomicznej warto zainwestować w kilka komór, w celu uniknięcia lokowania różnych wyrobów w tych samych chłodniach. Chodzi tu przede wszystkim o transmisję aromatów.

Mając powyższe na uwadze, zakup dedykowanej komory chłodniczej powinien być dokonany jedynie u renomowanego dostawcy. Jest to gwarancja, iż urządzenie spełnia wszystkie, surowe kryteria wymienione w prawie krajowym i europejskim.


Ostatnie artykuły:
« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031