Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kolekcjonerskie whisky - czym są?

19-05-2021, 11:13

Whisky do kolekcjonowania powinna być ekskluzywna i szlachetna. Taki trunek jest nie tylko ozdobą kolekcji, ale również niezłą lokatą kapitału, dlatego inwestowanie w whisky jest coraz popularniejszym hobby. Nie chodzi jednak o to, by kupić po prostu drogi trunek. Jak wybierać kolekcjonerską whisky?

Rodzaje whisky

Zanim zabierzemy się za tworzenie kolekcji whisky, musimy znać jej podstawowe rodzaje, które ułatwiają rozumienie procesów powstawania poszczególnych trunków:

  • Single malt – whisky wytwarzana ze słodu jęczmiennego w jednej destylarni.
  • Single grain – whisky z jednej destylarni, pochodząca ze słodu jęczmiennego i innych zbóż.
  • Single cask – whisky pochodząca z jednego destylatu, jednej beczki i jednej wytwórni.
  • Blended – połączenie od kilku do kilkudziesięciu single maltów oraz whisky zbożowej (grain).
  • Blended grain – whisky powstała w wyniku połączenia single grain pochodzących z różnych destylarni.
  • Blended malt – mieszanka single maltów z różnych destylarni.

Nazywany „wodą życia” trunek to nie tylko różne zboża i metody wytwarzania, ale także różne nazewnictwo. W Irlandii produkuje się whiskey, która powstaje ze słodu jęczmiennego, jest trzykrotnie destylowana i dojrzewa minimum trzy lata. W USA whiskey pochodzi z kukurydzy, pszenicy, żyta i jęczmienia. Świetną whisky produkuje się w Kandzie, a także Japonii. Wszędzie tam znajdziemy butelki warte kolekcjonowania.

Kolekcjonowanie czy inwestowanie w whisky

Każdy alkohol do kolekcji powinien odznaczać się wysoką klasą i jakością. Może to być butelka z prestiżowej destylarni, flagowy produkt naszej ulubionej marki lub po prostu bardzo rzadki albo odpowiednio stary trunek. Gatunkiem kolekcjonerskim jest np. single cask, pochodząca z jednej beczki i zazwyczaj sprzedawana w numerowanych butelkach.

Najdroższe i najbardziej pożądane butelki whisky wystawiane są na aukcjach, a wiele z nich osiąga kwoty liczone w setkach tysięcy dolarów. Chętnych jednak nie brakuje. Słynny i kultowy Macallan z 1926 roku został sprzedany na aukcji w Sotheby’s za 1,9 miliona dolarów.

Indeks Icon 100 śledzi ceny stu najbardziej pożądanych butelek kolekcjonerskich. Wartość niektórych z nich w ciągu kilku lat potrafi wzrosnąć o pięćset procent. Wciąż powstają inicjatywy, jak Single Malt Fund, które skupiają się na inwestowaniu w whisky. Firmy wyspecjalizowane w budowaniu kolekcji rzadkich alkoholi pomagają zdobyć klientom prawdziwe białe kruki. Nawet jeśli nie jesteśmy wybitnymi znawcami whisky i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, możemy więc zdać się na fachowców, którzy wyszukają dla nas rzadki oraz wysoko oceniany przez krytyków trunek.

Whisky ze Szkocji i Japonii cieszy się obecnie największą popularnością wśród inwestorów i kolekcjonerów, jednak na rynku pojawiają się różne trendy. Np. od jakiegoś czasu rośnie zainteresowanie irlandzką whiskey wśród Amerykanów. Notowanie poszczególnych marek i butelek śledzą takie serwisy, jak np. Rare Whisky 101.

Eksperci są zgodni, że budowanie kolekcji najlepiej rozpocząć od tzw. pewnych koni, czyli produkty z szanowanych destylarni, a także pochodzące z limitowanych edycji. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że kolekcjonowanie czy inwestowanie w whisky powinno być dawać przyjemność, tak samo, jak jej degustowanie.

Więcej informacji na temat szkockiej whisky możesz znaleźć na stronie https://dunder.store/kategoria-produktu/scotch-whisky/

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag whiskytag nowptag nolstag kolekcjonerskie whisky