Kocham Cię jak e-rlandię

04-02-2011, 14:54

Kilka lat temu Donald Tusk przekonywał potencjalnych wyborców do oddania głosu na swoją partię, twierdząc, że Polska niedługo stanie się drugą Irlandią. Wtedy Zielona Wyspa uważana była za przykład dynamicznego rozwoju. Dziś, w świetle najnowszych doniesień o cyberprzestępczości i jej wpływie na irlandzką gospodarkę, byłoby najlepiej, gdyby obietnica premiera nigdy się nie spełniła...

Raport ogłoszony przez irlandzką policję – Gardę – mówi o tysiącach euro, które padły łupem internetowych przestępców. Zielona Wyspa stała się celem cyberataków przeprowadzanych nie tylko przez rodzimych złodziei danych, ale także przez zagraniczne gangi przejmujące strony internetowe oraz systemy informatyczne przedsiębiorstw. I choć przestępstwa te zostały udokumentowane, powstaje pytanie: co robić, by ich sprawcy nie pozostawali bezkarni?

– W tym zakresie nie wystarczą działania podjęte samodzielnie. Konieczna jest współpraca na poziomie międzynarodowym, gdyż często zdarza się, że wykradzione dane przechowywane są na serwerach poza granicami państwa, na terenie którego dokonano przestępstwa – uważa Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie G Data Software.

>> Czytaj także: Raport o (cyber)stanie świata

Garda wyróżniła trzy główne metody działania, praktykowane przez cyberprzestępców:

  1. Zmasowany atak na witrynę internetową. Wybrana strona zostaje zasypana wiadomościami, których ilość przekracza jej operacyjne możliwości, powodując „paraliż”. Następnie administrator otrzymuje e-mail z żądaniem zapłaty okupu – jeśli pieniądze trafią na konto gangu, witryna zostanie odblokowana.
  2. Włamanie do systemu informatycznego firmy i założenie hasła dostępu znanego tylko przestępcom. Tak, jak w poprzednim przypadku, dostęp do systemu odzyskuje się dopiero po wypłaceniu określonej kwoty włamywaczom.
  3. Wykorzystanie szkodliwego oprogramowania. Trudno je wykryć, gdyż zazwyczaj czeka w uśpieniu, aż użytkownik wejdzie na konkretny typ strony internetowej, na przykład konto bankowe. Wtedy uaktywnia się, przejmując sesję i transferując pieniądze na rachunek złodziei.

>> Czytaj także: Scotland Yard rozbija duży gang cyberprzestępców


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930