Wykonałeś usługę, wystawiłeś fakturę i czekasz na płatność. Czekasz. Ciągle czekasz. Mijają tygodnie, a ta nie nadchodzi. Zdenerwowany próbujesz skontaktować się z klientem. Bez skutku. Co dalej zrobić z tą sprawą?
Zmorą przedsiębiorców są klienci, którzy spóźniają się z opłacaniem faktur. Jeszcze większym problemem są jednak ci, którzy w ogóle odstępują od swojej powinności i nie wykonują przelewu za otrzymane usługi. To niestety wciąż dość powszechne zjawisko, z którym jednak można walczyć na kilka sposobów.
Jedną z lepszych form dochodzenia swoich praw od nieuczciwych kontrahentów jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Wielu przedsiębiorców obawia się tego, że sprawa będzie ciągnąć się latami, dlatego swoje działania ogranicza tylko do wysyłania wezwań do zapłaty. To jednak nie zawsze daje pożądane rezultaty. W takim przypadku warto skierować sprawę do sądu. Najlepiej do zrobić przed upływem 2 lat od daty wystawienia faktury – potem może dojść do przedawnienia roszczeń.
Wniesienie pozwu to opłata w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Formularz potrzebny do jego złożenia można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się skierować sprawę do e-Sądu, będzie zobowiązany do zapłaty ¼ opłaty stosunkowej (będzie musiał dokonać jej dwukrotnie – po raz pierwszy w postępowaniu upominawczym, po raz drugi w postępowaniu nakazowym). Dobra wiadomość jest taka, że strona wygrywająca otrzyma zwrot kosztów postępowania. W przypadku prawomocnego wyroku i braku zapłaty sprawa może zostać skierowana do komornika. W najczarniejszych scenariuszach pojawia się ryzyko, że dłużnik nie ma żadnego majątku, a więc egzekucja nie przyniesie oczekiwanego skutku.
Pewnym sposobem jest też zwrócenie się o pomoc do profesjonalnych podmiotów zajmujących się windykacją. Do ich usług należy zazwyczaj obsługa prawna firm, windykacja należności, ale również sprawy odszkodowań i sprawy gospodarcze. Więcej informacji na ten temat uzyskasz, wchodząc na stronę https://legalfkancelaria.pl/oferta.
W sytuacji, gdy kontrahent nie płaci faktur, można zgłosić go do Krajowego Rejestru Długów. Wiele firm, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z potencjalnymi kontrahentami, sprawdza wiarygodność i rzetelność swoich przyszłych klientów. Wpis do KRD zapala lampkę ostrzegawczą i może doprowadzić do tego, że nowa współpraca nie dojdzie do skutku. Dla kontrahenta umieszczenie w Krajowym Rejestrze Długów jest poważną rysą wizerunkową. W wielu przypadkach może stanowić argument do spłacenia swoich należności względem innych podmiotów.
Podsumowując, warto dochodzić swoich pieniędzy na różne sposoby. W wielu przypadkach windykacja należności daje pozytywny skutek.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Jednorożce na fali wzrostowej. Dominują komercyjne pomysły, bez większych innowacji
|
|
|
|
|
|