Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kilka sprawdzonych sposobów motywowania pracowników

04-05-2018, 07:33

Każdy nowy pracownik, którzy rozpoczyna swoją karierę u danego pracodawcy, jest odpowiednio zmotywowany i zaangażowany w pracę. Jednak wraz z upływem czasu, jaki pracownik spędzi w danej firmie, jego zaangażowanie w obowiązki spada. Dlatego tak ważne staje się sięgnięcie po finansowe i pozafinansowe sposoby, które są rekomendowane przez specjalistów jako metody na motywowanie pracowników. Jakie metody najczęściej wykorzystują pracodawcy, którzy chcą docenić najbardziej cennych pracowników, aby zapobiegać zbyt wysokiej fluktuacji kadr?

startup

Motywowanie pracowników metodami finansowymi
Najczęściej wykorzystywanym motywatorem są pieniądze. Według pracodawców to dodatkowe pieniądze, wręczone jako premia czy jako regularna podwyżka, najbardziej motywują pracowników. Jednak dość szybko dodatkowe pieniądze, zwłaszcza gdy są doliczane do wynagrodzenia co miesiąc, mogą być potraktowane jako stały element wynagrodzenia. O wartości takiego motywatora pracownik przekonuje się nie wtedy, gdy pracownik otrzymuje dodatkową premię, nawet w wyższej wysokości, ale wtedy, gdy pracownikowi taka premia jest zabrana. Na krótki czas motywująco działa także podwyżka wynagrodzenia, która może motywować na krótki czas. 

Motywowanie przez rodzaj umowy
Jeszcze kilka lat temu możliwość zaoferowania pracownikowi umowy o pracę był jedną z podstawowych metod, zaliczanych do metod finansowych. Pracownik, który otrzymywał umowę gwarantującą mu płatny urlop oraz inne przywileje pracownicze wynikające bezpośrednio z Kodeksu pracy, był bardziej zaangażowany jeśli wcześniej pracował na umowę-zlecenie. Pewność zatrudnienia oraz zapewnienie praw pracowniczych, w tym również gromadzenie kapitału emerytalnego, były istotne dla dużej części pracowników. Obecnie spora grupa pracowników niechętnie się zgadza na umowę o pracę, wybierając pracę zdalną czy na własny rachunek, a nawet decydując się na umowę-zlecenie. Oczywiście takie rozwiązanie jest dobre dla określonej grupy pracowników, np. informatyków czy pracowników działu marketingu. Dlatego zanim pracownikowi zaoferujemy konkretny rodzaj umowy, warto zapytać o zdanie samego pracownika, który zamiast pewności pracy etatowej może bardziej cenić możliwość pracy w dowolnych godzinach przy pracy na zlecenie.

Pozafinansowe metody motywowania
Zamiast wykorzystywania dodatkowego wynagrodzenia część firm sięga po różne rozwiązania pozafinansowe. Tu warto pamiętać, że karta do klubu fitness czy możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej jest już traktowana jak pewnego rodzaju standard, oferowany przez wiele firm. Dlatego pracownicy mogą doceniać inne rozwiązania, np. możliwość korzystania z dofinansowanych przez pracodawcę zajęć językowych czy kursów hobbystycznych. Dla wielu pracowników istotnym motywatorem jest dodatkowy dzień wolny. Z takiej formy docenienia skorzystają pracownicy, którzy mogą u swojego pracodawcy wykorzystać swój urlop w terminie. Oferowanie dnia wolnego przez pracodawcę, który niechętnie pozwala pracownikom na urlop, może przynieść odwrotny skutek.

Źródło: Nais.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. WangXiNa




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy