Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najwięcej gruczołów potowych u człowieka znajduje się „na końcu”, czyli w dłoniach i stopach. Tam wydzielanie potu jest najbardziej intensywne. Pocenie się to jak najbardziej normalne, wręcz pożądane zjawisko, które jednak staje się problemem, gdy towarzyszy mu przykry zapach. Czasami jest do dyskomfort przede wszystkim dla pocącej się osoby.

stopy

Fetor nie jest jednak wynikiem samego pocenia się, lecz rozkładu potu przez bakterie. Dopiero ten proces doprowadza do przemiany potu w ciecz o odrażającym zapachu. Nadmierne pocenie się oczywiście sprzyja takiemu zjawisku, dlatego należy z nim walczyć. Najpierw jednak trzeba poznać przyczynę.

Skąd się bierze potliwość stóp

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp mogą mieć różny charakter, począwszy od braku higieny poprzez noszenie niewłaściwego obuwia i skarpet aż po rozmaite choroby. Poceniu się sprzyja też nieodpowiednia dieta, zawierająca dużo ostrych przypraw, a także stres i zaburzenia emocjonalne. Wydzielanie potu może się wzmagać pod wpływem zażywania niektórych leków, w tym m.in. antydepresantów i niektórych antybiotyków. Okres dojrzewania i pokwitania oraz problemy z gospodarką hormonalną również sprzyjają nadmiernej potliwości. Skłonności do nadmiernego pocenia się są dziedziczne.

Po pierwsze więc higiena stóp, po drugie – bawełniane lub wełniane skarpety oraz obuwie przepuszczające powietrze. To absolutna podstawa działań przeciwko nadmiernej potliwości. W dalszej kolejności zdrowa dieta, zdrowy tryb życia, dostatek wypoczynku. A jeśli to wszystko za mało i nadpotliwość stóp nie ustępuje?

Gdy higiena to za mało

W sprzedaży dostępne są specjalne antyperspiranty i dezodoranty do stóp, których należy używać codziennie. Powinny to być preparaty o właściwościach antybakteryjnych. Trzeba do nich jednak podchodzić z ograniczonym zaufaniem, albowiem ich działanie nie jest zbyt długie i po całym dniu może się okazać, że zdjęcie obuwia przyniesie otoczeniu niemiłe wrażenia.

Czasem dobrym pomysłem okaże się wizyta u lekarza dermatologa. Istnieją zabiegi, takie jak jonoforeza czy nastrzykiwanie toksyną botulinową, które ograniczają lub likwidują problem. Można jednak uprzednio spróbować metod domowych. Istnieją przecież różne sposoby na pocenie nóg:  pomóc może picie naparu z szałwii lub melisy, a także kąpiele ziołowe stóp. 

Warto wiedzieć, że nadmierna potliwość stóp nie powinna być lekceważona nawet wtedy, gdy nie wiąże się ona z dyskomfortem zapachowym. W niesprzyjających okolicznościach (niedostatek higieny, intensywne używanie obuwia sportowego, regularny wysiłek fizyczny) może ona doprowadzić do wywiązania się grzybicy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy