Kiedy prowadzimy pełną księgowość?

22-09-2017, 14:24

Prowadzenie rachunkowości w firmie nie jest prostym zadaniem, a dodatkowo wymaga ciągłej aktualizacji swojej wiedzy. Zarząd spółki, wedle przepisów, jest odpowiedzialny za przestrzeganie wymogów prowadzonego przedsięwzięcia. Jakie wymogi stawia przed nami pełna księgowość?

pełna księgowość

Czym jest pełna księgowość?

Ewidencja finansów w pełnej księgowości to system wymagający skrupulatnych działań i rejestracji każdej transakcji. Dzięki niej możemy otrzymać transparentny obraz prowadzonej działalności gospodarczej i określić poziom podatków do zapłacenia. Księgi handlowe ułatwiają też audyty i zewnętrzne kontrole. Wymagania regulowane przez Ustawę o Rachunkowości sprawiają wiele trudności, dlatego warto zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych podmiotowi zewnętrznemu.

Pełna księgowość wykorzystuje ewidencję w postaci podwójnego zapisu, na dwóch osobnych kontach. Dzięki temu rejestrowana jest każda gotówkowa i bezgotówkowa transakcja. Im większy biznes, tym operacje finansowe i zdarzenia jak uszkodzenie produktów, czy proces odszkodowawczy, mogą mieć wpływ na płynność finansową prowadzonego biznesu. Co ciekawe, przedsiębiorcy, którzy nie są już zobligowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, sami chętnie przy nich pozostają. Główny powód, to pełna świadomość tego co dzieje się w firmie.

Prowadzenie ksiąg handlowych uwzględnia oprócz prowadzenia bieżącej ewidencji, m.in.:

  • przygotowywanie sprawozdań finansowych,
  • sporządzanie raportów,
  • wyliczanie zaliczek podatkowych
  • współpracę z biegłym rewidentem w ramach audytu (o ile wymagają tego przepisy).

Kiedy prowadzimy pełną księgowość?

Prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe dla spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wliczają się w to także spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Grupę uzupełniają wszystkie firmy, które w ciągu ostatniego roku podatkowego wykazały przychody na poziomie 1,2 mln euro i wyższe. Przede wszystkim chodzi o przedsiębiorstwa, które zarządzają odrębnie wydzielonym majątkiem w ramach struktury firmy. Księgi handlowe mają nie tylko ułatwiać kontrole, ale także gwarantować ochronę majątku właścicieli oraz ochronę kontrahentów przed niewypłacalnością, np. przy pobieraniu kredytów na realizację przedsięwzięcia.

Prowadzenie ksiąg handlowych ma sporo istotnych zalet. Przede wszystkim osoby zarządzające mają dostęp do dokładnego i pełnego obrazu na temat finansów przedsiębiorstwa. Zaznajomienie się z nim pozwala z jednej strony podjąć konieczne zmiany w celu poprawy funkcjonowania firmy, z drugiej pomaga lepiej zaplanować kolejne kroki biznesowe. Ścisła kontrola i analiza przepływu finansowego ułatwia procedury kontrolne i pozwala przeprowadzić badania ekonomiczne w ramach firmy, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo finansowe.

Dlaczego warto zlecić to do biura rachunkowego?

Księgi handlowe informują o wszelkich skutkach finansowych działań firmy. Rejestrują nie tylko sam bilans finansowy, ale także procesy kasowe, magazynowe czy w środkach trwałych. Ich rzetelne prowadzenie wymaga ugruntowanej wiedzy, dokładności terminowej i precyzji w obliczeniach. Zlecenie tych działań może znacząco odciążyć biznes. Tym bardziej, że wspomniane biura oferują obecnie szeroki wachlarz usług.

W zależności od zaproponowanych pakietów, biura przejmują na siebie prowadzenie dzienników księgowych i kont do księgi głównej oraz pomocniczych, a także sporządzanie zestawień ich sald i obrotów. Ponadto biura prowadzą ewidencję VAT i przygotowują deklaracje podatkowe oraz okresowe sprawozdania finansowe.

Pracownicy biur rachunkowych to certyfikowani specjaliści, którzy ściśle współpracują z kancelariami prawnymi i biegłymi rewidentami. Wśród dodatkowych usług możemy spotkać się z analizą umów, windykacją przedsądową czy prowadzeniem likwidacji gospodarczej. W ramach umowy można także negocjować wykupienie ubezpieczenia OC od zdarzeń czy sprawdzanie zdolności kredytowej dla potencjalnych kontrahentów.

Więcej o pełnej księgowości przeczytasz tutaj: https://www.podatkomat.pl/oferta/ksiegowosc/ksiegowosc-pelna/.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.