Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy opłaca się robić e-zakupy za granicą

GazetaPrawna.pl 24-05-2011, 12:16

Coraz więcej e-sklepów i platform aukcyjnych działających na terenie Unii Europejskiej nie pobiera opłat za wysłanie zamówionych towarów do Polski. Za internetowe zakupy zrobione w USA ciągle trzeba jednak zapłacić minimum 4 dolary.

robot sprzątający

reklama


Gdy jesienią ubiegłego roku brytyjski oddział jednego z największych sklepów internetowych Amazon zdecydował, że za zamówienia o wartości powyżej 25 funtów nie będzie pobierał opłat przy ich wysyłaniu do Polski, powiało nadzieją, że e-zakupy transgraniczne staną się dla nas opłacalne. I rzeczywiście coraz więcej dużych sklepów rezygnuje z takich opłat. Za darmo towar do Polski przysyłają już Puma (przy zamówieniu powyżej 20 euro) czy sklep z ubraniami Asos (bez względu na wartość zamówienia).

Większość sklepów jednak wciąż pobiera opłaty. W brytyjskich koszt standardowej wysyłki do Polski wynosi od 5 do 7 funtów. Niemieckie, francuskie i włoskie doliczają za dostawę od kilku do kilkunastu euro.

Co ważne, towary zamówione online w Unii muszą zostać dostarczone w terminie do 30 dni i nie płaci się za nie żadnego dodatkowego cła ani VAT. Warto też pamiętać, że zgodnie z unijnymi regulacjami w każdym kraju członkowskim w przypadku e-zakupów istnieje możliwość zwrotu towaru w ciągu 7 dni, jednak w wielu krajach w praktyce okres ten jest dłuższy (10–14 dni).

Do Polski wysyłają towary również sklepy amerykańskie. Te niestety wciąż pobierają opłaty – koszt niewielkiej wysyłki to od 3,99 dol. do 9,99 dol, a do tego na paczkę czeka się od 2 do 5 tygodni.

Szybsza jest dostawa drobnych zakupów za pośrednictwem kuriera, ale kosztuje standardowo od 19,99 do 29,99 dol. Dodatkowo kupując w USA, należy się liczyć z koniecznością zapłaty VAT i w przypadku niektórych towarów cła. Opłat tych można próbować uniknąć, prosząc sklep o wysłanie przesyłki jako prezentu (opcja gift) lub korzystając z usług wyspecjalizowanych firm przepakowujących zakupy. W takim wypadku jednak ostateczny koszt przesyłki jest dosyć wysoki i do tego znany dopiero w momencie odbioru.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Kiedy opłaca się robić e-zakupy za granicą

Sylwia Czubkowska

Gazeta Prawna

 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Z gotówką na wakacje