Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług komornika?

26-11-2020, 07:04

Gdy pojawiają się długi, najczęściej próbujemy w pierwszej kolejności odzyskać je polubownie. Zdarza się jednak, że dłużnik nie chce współpracować z wierzycielem. W takiej sytuacji konieczne może być zwrócenie się do komornika.

karty kredytowe

Kim jest komornik?

Komornik, a dokładnie komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Jego zadaniem jest prowadzenie czynności komorniczych polegających na poszukiwaniu majątków dłużników, przygotowywaniu spisów inwentarza oraz na egzekucji długów, czyli na odzyskiwaniu ich dla wierzycieli. W Polsce komornicy sądowi wykonują swoje działania na podstawie Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych oraz Ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.

Komornik a windykator

Warto wskazać, że komornik oraz windykator to dwie całkowicie inne profesje. Komornik jako funkcjonariusz państwowy ma znacznie szersze kompetencje do odzyskiwania długów, natomiast windykator może tylko nakłaniać dłużnika do ich oddania. Najczęściej sprawy o długi w pierwszej kolejności trafiają do firm windykacyjnych, a dopiero potem, gdy nie mogą one odzyskać długu, zajmuje się nim komornik Gliwice to jedno z miast, gdzie działa jego biuro.

Egzekucja komornicza

Komornik posiada prawo do przeprowadzania tak zwanych egzekucji komorniczych, które mają na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela, czyli osoby, podmiotu, której dłużnik winny jest pieniądze.

W tym celu komornik może wykonać egzekucję:

  • zajęcie ruchomości dłużnika, na przykład jego samochodu

  • zajęcie nieruchomości dłużnika, na przykład domu, mieszkania, gruntów

  • zajęcie całości albo części wynagrodzenia dłużnika

  • zajęcie części emerytury albo renty dłużnika

  • zajęcie rachunku bankowego – oszczędności dłużnika

  • zajęcie dochodów z innych tytułów

Skorzystanie z usług komorniczych

Z usług komorniczych korzystają wierzyciele, czyli firmy, instytucje, osoby prywatne, którym dłużnicy winni są pieniądze. Wówczas komornik na zlecenie wierzyciela może przeprowadzić czynności egzekucyjne. Aby było to możliwe, do komornika należy przekazać odpowiednie dokumenty, a mianowicie są to tytuł wykonawczy – egzekucyjny, który posiada klauzulę wykonalności nadaną przez sąd, a także wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Warto przy tym zaznaczyć, że wierzyciel może w wybranych przypadkach samodzielnie wybrać komornika, któremu powierzy sprawę. Gdy konieczny jest dobry komornik sądowy Gliwice dają możliwość skorzystania z pomocy komorników wyróżniających się wysoką skutecznością w odzyskiwaniu długów dla wierzycieli.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag nolstag komornik


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.