Kiedy Dropbox nie jest bezpieczny?

13-11-2019, 07:00

W dzisiejszym świecie najcenniejsze są dane. Produkuje się je każdego dnia. To, co zawierają, często jest najważniejsze dla przedsiębiorstwa. Jednocześnie zajmują coraz więcej miejsca, co jest jednym z powodów, dla których umieszcza się je w chmurze.

dropbox telefon

Już teraz widać, że dyski wirtualne są coraz bardziej popularne i wypierają te tradycyjne. Można podejrzewać, że wkrótce tylko z nich będziemy korzystać. Wynika to m.in. z ich nieograniczonej pojemności i wygody. Wśród usług związanych z gromadzeniem danych, popularnością cieszy się Dropbox.

Dropbox – co to takiego?

Jest to przestrzeń wirtualna, w której można trzymać swoje dane. Wystarczy się zarejestrować i zyskuje się 2 GB darmowego miejsca. Swoim kontem można zarządzać dzięki przeglądarce internetowej, przez Windows Phone, Android i iOS. Rozwiązanie to ceni się m.in. właśnie przez tą multiplatformowość. Bez trudu da się przeglądać wszystkie swoje pliki z różnych urządzeń.

Ze względu na tak dużą popularność Dropboxa, powstały też dodatkowe funkcje dla firm. Wśród ciekawszych dodatków jest np. opcja łączenia konta prywatnego z firmowym, czy inteligentna selekcja. Istotna jest również wyjątkowo intuicyjna obsługa i ogromna szybkość podczas pobierania plików. Dropbox sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Firmy sięgają po jego dobrodziejstwa, kiedy ważna jest współpraca w grupie i pomiędzy pracownikami, realizuje się projekty, w których nie ma zbyt wielu danych poufnych. Jest to też świetna alternatywa na przesyłanie maili z dużymi załącznikami. Ale kiedy w grę wchodzą dane wrażliwe i bardzo ważne informacje, trzeba się bliżej zastanowić nad bezpieczeństwem.

Dlaczego Dropbox ma ograniczone bezpieczeństwo?

Dropbox ma pewne zabezpieczenia związane z tym, by niepożądane osoby nie pobrały plików, ale nie jest to doskonałe. Istnieje opcja zapisu tylko do odczytu, co uniemożliwia edycję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokument pobrać na swój komputer. Jest to ogromna wada.

Dlatego też nie powinno się korzystać z platformy w przypadku bardzo ważnych dokumentów jak atesty, czy dane finansowe. Dosyć dobrze przemyślano kwestię szyfrowania, ale też są możliwości ingerowania w pliki. Można je prosto zapisać na urządzeniu i zamienić na inne. Jak widać, bezpieczeństwo Dropboxa nie jest idealne, więc z czego warto skorzystać?

Virtual Data Room – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli szykuje się fuzja, sprzedaż firmy, jest mnóstwo umów i danych wrażliwych, z Dropboxem trzeba postępować ostrożnie. W każdej chwili ktoś może mieć wgląd w coś, w co nie powinien. Zamiast tej platformy, można postawić na Virtual Data Room, gdzie ryzyka takiego nie ma. Zabezpieczenia są dużo bardziej przemyślane, a pliki są całkowicie bezpieczne.

Sprawdza się to nawet wtedy, kiedy w grę wchodzi udostępnianie informacji instytucjom zewnętrznych. Z Virtual Data Room korzysta się m.in. przy Due Diligence, fuzjach, audytach, negocjacjach z bankiem, sprzedaży nieruchomości komercyjnych. Są to te sytuacje, w których zachodzi konieczność zachowania najwyższych środków ostrożności.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution


RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.