KE: Rekordowa kara dla Intela

13-05-2009, 15:35

Ponad miliard euro kary nałożyła na Intel Komisja Europejska za praktyki monopolistyczne. Zarzuty dotyczą dawania łapówek oraz udzielania producentom i sprzedawcom ukrytych rabatów na nieuczciwych warunkach. Z wyroku KE cieszy się oczywiście AMD.

Kontrola KE wykryła, że w latach 2002-2007 Intel nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku mikroprocesorów. Najbardziej pokrzywdzona przez ten proceder jest firma AMD, największy konkurent Intela.

Intel udzielał znaczących rabatów firmom produkującym komputery w zamian za korzystanie wyłącznie z ich procesorów lub zostawiając w dwóch sytuacjach margines kolejno 5% i 20% na podzespoły innych producentów. Firmy uwikłane w otrzymywanie ukrytych rabatów to Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC.

Dodatkowo KE dowiedziała się, że Intel płacił właścicielowi największej europejskiej sieci ze sprzętem elektronicznym - firmie Media Saturn Holding, właścicielowi popularnego Media Markt - za sprzedawanie wyłącznie komputerów z ich procesorami.

Intel podejmował również działania mające na celu bezpośrednią szkodę w relacjach pomiędzy AMD a producentami komputerów. Płacił im między innymi za sprzedawanie sprzętu na podzespołach AMD tylko małym i średnim przedsiębiorstwom oraz za opóźnianie wypuszczenia na rynek notebooków z procesorami AMD.

- Takie pogwałcenie europejskiego prawa antymonopolowego nie może być tolerowane - mówi Neelie Kroes, członek Komisji. - Intel skrzywdził miliony europejskich konsumentów, celowo działając, aby odsunąć konkurencję od rynku procesorów na wiele lat - dodaje Kroes.

Intel zamierza się odwołać od wyroku KE Paul Ottellini z Intela uważa, że decyzja jest błędna i że ignoruje realia wysoce konkurencyjnego rynku mikroprocesorów. Nie było tutaj absolutnie żadnej krzywdy dla konsumentów.

W ubiegłym roku Intel zdominował 80,5% rynku mikroprocesorów dla komputerów PC, podczas gdy AMD musiało zadowolić się 12%.

- Wyrok Komisji Europejskiej odbierze władzę monopoliście i przywróci ją firmom produkującym komputery, retailerom i przede wszystkim klientom - cieszy się Giuliano Meroni, prezes AMD EMEA.

Poza najwyższą w historii karą finansową, Intel "musi natychmiast zaprzestać swoich nielegalnych praktyk" - nakazuje Komisja.

Warto dodać, że śledztwo Komisji Europejskiej w sprawie nielegalnych praktyk Intela toczy się już od lutego 2008. Coraz to nowsze zarzuty pojawiały się z upływem czasu, aż ostatecznie kilka dni temu KE ogłosiła, że na Intel nałożona zostanie wysoka kara.

Nie jest to zresztą pierwsza grzywna w podobnej sprawie. W ubiegłym roku Korea Południowa oraz Japonia ukarały Intel za niedozwolone wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku i łamanie ustawy antymonopolowej.


Następny artykuł » zamknij

Microsoft łata PowerPointa

Źródło: Europa.eu
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy