Katastrofalna kondycja Nokii

12-04-2012, 11:04

Inwestorzy masowo wyprzedają akcje fińskiego producenta telefonów komórkowych, po tym jak poinformował on o przewidywanej stracie w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. Nokia wciąż walczy o rynek smartfonów przede wszystkim z Samsungiem i firmą Apple.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przywrócenie Nokii zyskowności nie będzie tak łatwe, jak przewidywano wcześniej i z pewnością nie nastąpi w pierwszych dwóch kwartałach tego roku - przyznał fiński producent w informacji dla inwestorów. Akcjonariusze spółki bardzo chłodno zareagowali na tego typu informacje.

Czytaj także: Nokia Lumia 900 z błędem w oprogramowaniu

W połowie tygodnia cena walorów Nokii spadła aż o 19% do poziomu 3,1 euro za akcję. To najsłabszy wynik od 1997 roku, który jest o tyle widoczniejszy, że jeszcze w 2007 roku fiński producent znajdował się w swoim złotym okresie, a giełdowa wycena koncernu przekraczała wtedy 110 miliardów dolarów (dziś ok. 14,8 miliarda dolarów).

Na początku tygodnia w Stanach Zjednoczonych zadebiutowała Lumia 900, która ma być jednym z najważniejszych smartfonów w historii Nokii. Już kilka godzin po premierze okazało się jednak, że sprzęt posiada błąd w oprogramowaniu dotyczący złego zarządzania pamięcią, który może wpływać na zrywanie połączeń z sieciami 4G.

- To katastrofa - powiedział Thomas Langer z WestLB. - Sprzedaż urządzeń z Symbianem spada szybciej niż przewidywano, a zainteresowanie urządzeniami Lumia nie wzrasta wystarczająco szybko, by zrekompensować spadki.

- Wyzwania Nokii znacznie powiększa niesamowita konkurencja, przede wszystkim ze strony Samsunga oraz firmy Apple - zauważa Ben Wood z CCS Insight. Jak natomiast powiedział Mikael Rautanen z firmy analitycznej Inderes, rynek spodziewał się niemal dwukrotnie większej sprzedaży nowych smartfonów. Te informacje to wiadro zimnej wody wylane na głowy inwestorów i myślę, że rynek zareagował odpowiednio - powiedział Rautanen.

Czytaj także: Nowe smartfony Nokii trafią do Chin w kwietniu


Źródło: Nokia, Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.