Katar na tle przeziębienia czy alergia? Jak rozróżnić i leczyć?

28-06-2019, 17:54

Katar, czyli nieżyt nosa występuje u każdego co najmniej kilka razy w roku. Może mieć podłoże chorobowe, być związany ze środowiskiem życia czy porą roku. Bardzo często zdarza się, że katar na tle alergicznym mylony jest z katarem towarzyszącym zwykłemu przeziębieniu. Aby wiedzieć jak postępować w obu przypadkach, trzeba poznać dzielące obie jednostki różnice.

Przeziębienie

Najczęściej wywołane jest przez chorobotwórcze wirusy (rynowirusy, koronawirusy, wirus grypy), które są szeroko rozpowszechniane w otoczeniu. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, pokarmową lub przez bezpośredni kontakt. Objawem wspólnym dla przeziębienia i alergii jest katar, który pojawia się wskutek poszerzenia naczyń krwionośnych w obrębie nosa oraz zwiększania wydzielania gruczołów błony śluzowej. W przypadku choroby przeziębieniowej dołączają się do niego dodatkowe objawy tj. złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze i gorączka, kaszel oraz zapalenie gardła. Pojawienie się tych towarzyszących symptomów pomoże wykluczyć alergię i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dodatkowo w porównaniu do alergii może występować cały rok i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Przyspieszyć powrót do zdrowia mogą preparaty zawierające wyciąg z jeżówki oraz środki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa z ksylometazoliną.

Alergia

Alergia w porównaniu z przeziębieniem nie jest wywoływana przez chorobotwórcze patogeny, lecz warunkowana przez osobistą podatność organizmu na pewne substancje zwane alergenami. Stanowią je między innymi pyłki roślin (traw, kwitnące drzewa i krzewy), pleśń, roztocza zawarte w kurzu domowym, sierść zwierząt oraz niektóre pokarmy (orzechy, jajka, mleko, cytrusy). Po kontakcie z czynnikiem alergizującym organizm wytwarza pewne składniki odpowiedzialne za przebieg procesu zapalnego (m.in.: histamina), które powodują powstanie charakterystycznych objawów uczulenia. Wśród nich znajdują się: katar, kichanie, przekrwienie spojówek, łzawienie oczu, wysypka i świąd skóry. Odpowiedzialne są za to komórki układu odpornościowego tj.: limfocyty, eozynofile, komórki tuczne oraz przeciwciała - głównie immunoglobulina E. W przeciwieństwie do przeziębienia katar będzie ulegał nasileniu w pewnych określonych sytuacjach, na przykład po bliższym kontakcie z alergenem. W tym przypadku ulgę mogą przynieść tabletki na alergię bez recepty Claritine Allergy, które zmniejszają dokuczliwe objawy towarzyszące alergii przez zablokowanie receptora dla histaminy.

Jakie badania wykonać?

W przypadku przeziębienia ciężko jest o jakiekolwiek testy diagnostyczne jednoznacznie wskazujące na tę dolegliwość. O rozpoznaniu decydują przede wszystkim charakterystyczne objawy ogólne. Natomiast w przypadku alergii można wykonać badania potwierdzające bądź wykluczające uczulenie np. testy skórne, testy ekspozycyjne i badania serologiczne. Są to bardzo czułe i wiarygodne metody, które pozwolą jednoznacznie ustalić rodzaj i pochodzenie czynnika wywołującego alergię.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: