Kasy fiskalne online

22-09-2021, 07:45

Podstawowym wyposażeniem każdego punktu handlowego i usługowego jest kasa i drukarka fiskalna. Nowoczesne kasy są łatwe w obsłudze, a do tego wielofunkcyjne, znacznie ułatwiające codzienną pracę. Czy warto wybrać kasę online? Co łączy ją, a co różni od kasy elektronicznej?

Kasy fiskalne online- o czym trzeba pamiętać?

Kasa fiskalna online jest urządzeniem fiskalnym, umożliwiającym szybką komunikację z Centralnym Repozytorium Kas. Komunikacja ta odbywa się na podstawie ustalonego harmonogramu. Kasy online są kolejnym wydatkiem dla firmy, jednak cena takich urządzeń jest zależna od zakresu funkcji i ilości możliwych do wprowadzenia towarów. Kasy fiskalne online są łatwe w obsłudze i kierowane zwykle do małych i mikroprzedsiębiorców. Niewielka firma nie wymaga niezwykle obszernej bazy towarowej, więc cena takiej kasy także nie jest wysoka. Co więcej, istnieje możliwość odliczenia ulgi na kasę fiskalną online, co znacząco odciąża budżet firmy. Pamiętaj jedynie, że z takiej ulgi możesz skorzystać tylko jeden raz, a może ona wynosić nawet 90% całej wartości urządzenia. O zwrot zakupu kasy fiskalnej online może się ubiegać firma, która na drodze ustawy została objęta obowiązkiem ewidencjonowana sprzedaży na kasie.

Kiedy kasy fiskalne online zostaną wprowadzone do obiegu?

Termin wprowadzenia kas fiskalnych jest zależny od poszczególnych sektorów przedsiębiorców. Terminy te są określone przez odpowiednie ustawy. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek wprowadzenia kasy online dotyczy usług motoryzacyjnych i wulkanizacyjnych, w tym także wszelkich napraw silnikowych, wymiany opon, a także sprzedaży paliw- benzyny, oleju napędowego i gazu. Od 1 lipca 2020 roku obowiązek ten objął stacjonarne placówki gastronomiczne, a także branżę hotelarską i wszystkie podmioty sprzedające węgiel, brykiet i inne paliwa stałe, tworzone z węgla, koksu i półkoksu. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązek dotyczy usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. 1 lipca 2021 roku natomiast obowiązek wprowadzenia do użytku kasy fiskalnej online dotyczy wszelkich usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, a także branży budowlanej, usług fitness, usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, a także usług prawniczych. 

Kasy fiskalne online

W tym momencie na rynku nie ma kas fiskalnych online, dostępnych dla klientów. Producenci rozpoczną dystrybucję urządzeń po otrzymaniu homologacji od Prezesa Głównego Urzędu Miar, gdy kolejne branże zostaną włączone do obowiązku ich używania. Ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych online jest w pełni zautomatyzowane i proste, a dane do Centralnego Repozytorium Kas wysyłane są automatycznie.

Kasy online, a kasy elektroniczne - różnice i podobieństwa

Zasadniczo kasy online umożliwiają korzystanie z większej ilości funkcji w porównaniu z kasą z elektroniczną kopią paragonu. Kasa online oprócz możliwości przesyłu danych do Centralnego Repozytorium, umożliwia także łatwą aktualizację oprogramowania kasy. Ponadto, dostępne jest sprzętowe szyfrowanie danych, sprzętowe podpisywanie danych. Kwoty paragonów są elektronicznie rejestrowane i zapisywane w pamięci fiskalnej. Kasy fiskalne online są o wiele bardziej funkcjonalne od standardowych kas fiskalnych.

Kasy fiskalne online z pewnością ułatwią i usprawnią proces ewidencjonowania przychodów i rozchodów firm, uniemożliwią także nielegalne praktyki i zabezpieczą interesy firm. Warto pamiętać, że kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii będzie można zakupić tylko do grudnia 2022 roku, a od roku 2023 dostępne będą już wyłącznie kasy fiskalne online.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag nolhtag kasa fiskalna online
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: