Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Program „Mieszkanie dla Młodych nadal działa, pomimo wyczerpania środków na 2016 rok. Pula pieniędzy, jaką rząd przeznaczył na lata 2017-2018, wynosi ponad 600 milionów złotych i jest już dostępna. Aby z niej skorzystać, wystarczy upewnić się, że zbywca lokalu poczeka na finalizację transakcji do stycznia przyszłego roku oraz zarejestrować się w MDM.

Trochę więcej o MDMie

MDM jest rządową propozycją wsparcia młodych osób, pragnących kupić swoje pierwsze cztery kąty. Pomoc przyznawana jest zarówno przy zakupie domu jednorodzinnego, jak i lokalu mieszkalnego czy też spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest limit wieku. Wynosi on 35 lat, przy czym w przypadku małżeństw, pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków (beneficjent kończący 35 lat może skorzystać z dofinansowania do końca danego roku kalendarzowego). Pomoc polega na częściowej spłacie kredytu z budżetu państwa, a sam program trwa od 1 stycznia 2014 roku. Żeby móc skorzystać z tej formy pomocy, należy zarejestrować się na stronie: www.mieszkaniedlamlodych.com i zaciągnąć kredyt w jednej z instytucji, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

 

Pomoc nie dla każdego

Warto wiedzieć, że wiek nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę, jeśli chodzi o wydanie zgody na dofinansowanie. Do MDM mogą bowiem przystąpić jedynie te osoby, które do dnia nabycia nieruchomości w programie, nie były właścicielami żadnego innego mieszkania, przy czym jako mieszkanie rozumie się zarówno lokal mieszkalny, jak i dom jednorodzinny. Beneficjentowi nie może także przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Pomoc nie zostanie udzielona również wtedy, jeżeli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami budynku, w którym nasz udział po zniesieniu współwłasności obejmowałby chociaż jeden lokal mieszkalny. Jeśli natomiast chcemy się ubiegać o przyznanie dofinansowania z MDM, a przysługuje nam spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego lub też jesteśmy najemcami mieszkania, musimy zrzec się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnić go w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy lub rozwiązać umowę najmu i zwolnić zajmowany lokal z chwilą uzyskania własności mieszkania (nie później, niż w terminie 6 miesięcy od daty zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania). Prawo to nie dotyczy rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci nieletnich, posiadających rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny czy też będących w wieku do 25 lat, uczących się. Kolejnym warunkiem wzięcia udziału w programie jest zaciągnięcie kredytu na okres co najmniej 15 lat, w złotówkach, zaś umowa kredytowa musi opiewać na kwotę przynajmniej 50% wartości nabywanej nieruchomości. Mieszkanie zaś musi znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warto wiedzieć, że dofinansowanie dotyczy wyłącznie nieruchomości mieszkalnych. Jeśli zatem w okresie krótszym niż 5 lat zbędziemy prawo własności (lub współwłasności) mieszkania nabytego w ramach MDM, wynajmiemy czy też użyczymy to prawo albo też zmienimy sposób użytkowania go w taki sposób, że przestanie ono zaspokajać nasze własne potrzeby mieszkaniowe (np. przerabiając mieszkanie na sklep lub biuro), czy wreszcie uzyskamy prawo własności (lub współwłasności) do innego lokalu mieszkalnego (nie dotyczy nieruchomości otrzymanej w drodze zawarcia małżeństwa lub spadku), utracimy dofinansowanie. Również w tym przypadku reguła ta nie obowiązuje rodzin wielodzietnych.

 

Jaka nieruchomość

Dofinansowanie wkładu własnego do nabywanego mieszkania przysługuje w przypadku, kiedy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego. Jeżeli wniosek składa rodzina wielodzietna, czyli taka, która wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit ten zwiększa się do 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego. Nowelizacja ustawy o MDM pozwala na nabycie w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Po zaciągnięciu kredytu można zatem stać się właścicielem zarówno mieszkania (zakupionego na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym), jak i domu. Ponadto dotacja obejmuje również wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, celem uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie umowy o budowę lokalu, zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową.

 

Jak obliczyć wysokość dofinansowania wkładu własnego

Beneficjenci bezdzietni otrzymają pomoc w wysokości 10%, zaś rodziny wychowujące jedno dziecko: 15% kwoty, która jest iloczynem średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych i powierzchni użytkowej mieszkania (50 m2 lub większego. Dla lokali mniejszych przyjmuje się powierzchnię użytkową 50 m2). Wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m² powierzchni mieszkalnej wyznaczany jest dla trzech rodzajów lokalizacji nabywanych mieszkań:

  1. średnia arytmetyczna 2 ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa – w przypadku tych miast,
  2. średnia arytmetyczna 2 ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika dla pozostałych gmin w województwie – w przypadku tych gmin,
  3. średnia arytmetyczna 2 ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa i 2 ostatnich wartości wskaźnika ogłaszanego dla pozostałych gmin w województwie, nie więcej jednak niż 120% wartości określonej dla pozostałych gmin w województwie -w przypadku gmin sąsiadujących z miastem, będącym siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Przy dwójce dzieci dofinansowanie będzie wynosiło 20% kwoty będącej wyżej wymienionym iloczynem, natomiast rodziny wielodzietne otrzymają pomoc w wysokości aż 30%, przy czym powierzchnia użytkowa lokalu zwiększa się w tym przypadku do 65 m2.

 

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E