Kwestia przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, wzbudza duże zainteresowanie wśród polskich przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą już od jakiegoś czasu obawiają się zmian. Największe emocje budzi zakres działania Krajowej Administracji Skarbowej, która ma centralnie administrować i zbierać dane z kas fiskalnych online oraz fakt, że centralny rejestr będzie wykorzystywał te dane do celów analitycznych i przekazywał je organom skarbowym.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
Kasy fiskalne online wzbudzają wiele emocji wśród przedsiębiorców. To duża zmiana technologiczna i prawna. Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług i posługujący się jak dotąd tradycyjnymi kasami fiskalnymi, są zobowiązani do stopniowego ich wycofywania. Mają je zastąpić kasy fiskalne online.
Głównym założeniem ustawy wprowadzającej obowiązek posiadania kas fiskalnych online jest ograniczenie skali oszustw oraz poprawa kondycji finansowej państwa. Ma także ułatwić konsumentowi dostęp do paragonów fiskalnych oraz dostępność do elektronicznego pieniądza. Nie zmienia to faktu, że polscy przedsiębiorcy nieufnie spoglądają na proponowane przez ustawodawcę rozwiązanie. Obowiązek użytkowania kas fiskalnych online wiąże się także z koniecznością umieszczania na paragonie NIP, gdy nabywcą jest inny przedsiębiorca. Daje to przedsiębiorcy możliwość wystawiania faktury VAT do paragonu dla innego przedsiębiorcy.
Kasy fiskalne online miałyby w założeniu obowiązkowe dla wszystkich polskich przedsiębiorców. Prawo miało zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, jednakże zmieniono założenia i nakazano rozłożenie całej procedury przejścia w konkretnym przedziale czasowym. Nowelizacja ustawy nastąpiła 1 maja 2019 roku. Wyznaczono długi okres przejściowy, który przedłużono ze względu na panującą pandemię wirusa COVID-19. Przejście na kasy fiskalne odlane ma odbywać się według następującego harmonogramu dla konkretnych branż i sektorów usługowych:
W styczniu bieżącego roku, według harmonogramu, kasy fiskalne online zostały wprowadzone w branży hotelarskiej i turystycznej. Obowiązek kas fiskalnych online został nałożony na hotele, pensjonaty, restauracje i inne punkty gastronomiczne. Nie ma tu znaczenia czy są to usługi stałe czy sezonowe. Do grona podmiotów, które zobowiązane są do użytkowania kas fiskalnych online z początkiem tego roku dołączyły podmioty gospodarcze świadczące usługi w zakresie sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Od lipca 2021 roku do grona przedsiębiorców, którzy będą mieć obowiązek stosowania kas fiskalnych online dołączą między innymi: zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetologiczne oraz salony kosmetyczne. Ponadto w tym gronie znajdują się również podmioty gospodarcze określane jako budowlane. Przejście na kasę fiskalną online w lipcu 2021 nie ominie także sektora medycznego tj. lekarzy, lekarzy dentystów oraz klubów fitness czy siłowni.
Ustawodawca uznał, że przedsiębiorcy, którzy zmieniają swoją kasę, mogą liczyć na ulgę na zakup kas fiskalnych online. Ulga obejmuje 90% wartości kupowanego sprzętu. Jednak kwota ta nie może przekroczyć kwoty 700 złotych.
Zarządzanie danymi uzyskanymi poprzesz kasy fiskalne online spoczywa na Krajowej Administracji Skarbowej, w skrócie KAS. To KAS ma udostępniać dane z kas fiskalnych online Ministerstwu Finansów, a także urzędom skarbowym czy urzędom celno-skarbowym. KAS ma za zadanie prowadzić Centralne Repozytorium Kas (w skrócie CRK). Technicznie rzecz ujmując organ ten ma możliwość wysyłania zapytań do kas rejestrujących, a jednocześnie jest administratorem danych w nim zawartych. Jak wiadomo kasy fiskalne online przesyłają zawarte w nich informacje do Centralnego Repozytorium Kas. Informacje w centralnym rejestrze są gromadzone w celach kontrolnych oraz dla analizy przesłanych danych. Centralne Repozytorium Kas będzie gromadziło przede wszystkim dane z paragonów fiskalnych oraz wszystkie informacje dotyczące zmian w działaniu kasy tj. zmianie stawki podatku czy zmianach adresu punktu usługowego oraz zmianach w zakresie fiskalizacji kasy. Zapisywane będą także dane dotyczące przeglądów technicznych kas fiskalnych online.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|