Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kary za jazdę na podwójnym gazie - jakie konsekwencje grożą w te wakacje?

24-06-2022, 10:33

Jazda pod wpływem alkoholu w 2022 roku staje się coraz droższa. Nowelizacja przepisów, jaka dokonała się na przełomie roku, wprowadza jeszcze wyższe kary, ale musimy pamiętać, że kierowanie samochodu na podwójnym gazie to nie tylko mandaty, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Warto więc kontrolować swój stan trzeźwości i za kierownicę wsiadać wyłącznie po badaniu alkomatem.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2022 roku?

Pijani kierowcy każdego roku powodują w naszym kraju ponad 2000 wypadków. Patrząc na bilans ofiar śmiertelnych, który w ubiegłym roku wyniósł 331 osób widać, że praktycznie nie ma dnia, w którym osoba pod wpływem alkoholu nie zabiłaby kogoś na drodze! To właśnie dlatego w ostatnim czasie miała miejsce nowelizacja przepisów mająca na celu zaostrzenie kar za jazdę po alkoholu.

Stanem po spożyciu alkoholu w naszym kraju jest stężenie w przedziale 0,2-0,5 promila. O stanie nietrzeźwości mówimy natomiast, gdy badana osoba posiada powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu to w Polsce to wykroczenie. Jeśli jednak wsiądziemy za kółko w stanie nietrzeźwości, sąd potraktuje to jako przestępstwo i wymierzy stosowną karę.

Kary za jazdę na podwójnym gazie - jakie konsekwencje grożą w te wakacje?

Kodeks wykroczeń określa, że osoba przyłapana na jeździe po użyciu alkoholu będzie musiała zapłacić grzywnę nie mniejszą niż 2500 zł oraz otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Dodatkowo na jej koncie pojawi się 10 karnych punktów, a kolejne zmiany w przepisach, które wejdą w życie 17 września 2022 roku, podwyższa licznik do 15 punktów.

W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości sąd nakłada zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 12 miesięcy do nawet 15 lat. Kara pieniężna w tym przypadku to przynajmniej  5000 zł, ale jej górna granica może wynieść nawet 60000 zł. Warto pamiętać, że kara może być jeszcze surowsza, jeśli w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu spowodujemy wypadek.

Dobry alkomat pomoże kontrolować trzeźwość każdemu kierowcy

Aby nie narażać się na konsekwencje wysokiej kary i stworzenia zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, powinniśmy wsiadać za kierownicę wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy trzeźwi. Niestety bardzo trudno określić, czy wstając rano po zakrapianej imprezie, w naszym organizmie nie znajduje się zbyt duża ilość alkoholu.

W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia. Pierwszą jest udanie się na najbliższą komendę policji, gdzie będziemy mogli nieodpłatnie zbadać swój stan trzeźwości. Druga to zakup dobrego alkomatu, którym będziemy mogli zbadać swoją trzeźwość zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wydaje się, że ta druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza, bo umożliwia kilkukrotne skontrolowanie trzeźwości i pozwala wsiąść za kółko tak szybko, jak to tylko możliwe.

Podsumowując, jazda pod wpływem alkoholu może być bardzo niebezpieczna i niezwykle kosztowna. Warto więc zrobić wszystko, by móc sprawdzić swój stan trzeźwości i mieć absolutną pewność, że prowadząc pojazd mechaniczny, nie będziemy stwarzać niebezpieczeństwa na drodze.






Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do






fot. Matryx




Tematy pokrewne:  

tag alkomat


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031