Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Karty kredytowe i obciążeniowe dla firm - kiedy mogą się przydać?

14-06-2022, 13:56

Firmowa karta kredytowa oraz karta obciążeniowa, to narzędzia, dzięki którym możesz bezpiecznie kontrolować wydatki w przedsiębiorstwie. Na jakiej zasadzie działają i dlaczego warto przydzielać je pracownikom?

Korzystanie z firmowej karty kredytowej – zalety i wady 

Karta kredytowa dla firm jest narzędziem, które może pozwolić Ci zachować wyższą płynność finansową. Dzięki niej możesz np. dokonywać większych zakupów, nawet wtedy, gdy na rachunku przedsiębiorstwa nie masz w danej chwili wystarczającej kwoty.

Karty kredytowe i obciążeniowe dla firm – kiedy mogą się przydać?

Potrzebna kwota zostanie pobrana z linii kredytowej, czyli de facto będziesz korzystać z pieniędzy banku, a nie przedsiębiorstwa. Dużym plusem firmowej karty kredytowej jest też to, że masz sporo czasu na spłatę, zazwyczaj 50-60 dni, licząc od początku danego okresu rozliczeniowego.

Jeżeli oddasz całą kwotę w terminie, bank nie naliczy Ci odsetek. Dzięki karcie dysponujesz więc krótkoterminowym, nieoprocentowanym kredytem.

Spłatę możesz też rozłożyć na raty. Tutaj jednak objawi się wada karty kredytowej dla firm. Jeżeli nie oddasz całości pożyczonej kwoty w wyznaczonym terminie, odsetki będą wyższe niż przy standardowym kredycie.

Z tego powodu firmową kartę kredytową lepiej traktować jako zabezpieczenie lub wygodne narzędzie kontroli wydatków. Przy większych inwestycjach lepszym rozwiązaniem może być kredyt firmowy.

Jak działają firmowe karty obciążeniowe dla pracowników?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wydatki firmowe nie przekroczą danej kwoty, a transakcje będą bezpieczne, możesz też zdecydować się na kartę obciążeniową dla firm. Przyznając Ci taką kartę, bank udostępnia Ci możliwość skorzystania z usługi typu pay later.

Na czym ona polega i jak działa karta obciążeniowa? Pieniądze nie zostaną od razu pobrane z konta firmowego. Zamiast tego rachunek zostanie obciążony kwotą, która została w danym okresie wydana po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Na koncie nie musi być nawet kwoty, która jest potrzebna na realizację transakcji. Grunt, żeby Twoja firma po miesiącu uregulowała należność.

Na karcie obciążeniowej możesz ustalić limit. Dzięki temu masz pewność, że pracownik nie wyda więcej, niż firma mu na to pozwala.

Karta obciążeniowa będzie dzięki temu dobrym rozwiązaniem nie tylko wtedy, gdy trzeba dokonać zakupu lub zapłacić za usługę. Możesz ją wydać pracownikowi, który wybiera się w delegację. Będzie mógł bezpiecznie i bezgotówkowo pokryć wydatki związane z wyjazdem, a firmie będzie łatwiej rozliczyć daną podróż służbową.

Plusem jest też to, że bank do danego limitu kredytowego może wydać dowolną liczbę kart obciążeniowych. Będziesz mieć przy tym wgląd w transakcje na każdej z nich.


Więcej w tym temacie:

Następny artykuł » zamknij

PACMAN oszukał procesor Apple
Ostatnie artykuły:

fot. WWF