Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wielu z nas wydaje się, że nauka języka obcego, aby była skuteczna, musi być niezwykle długa, konsekwentna i mozolna. Co prawda jest w tym trochę prawdy, ponieważ systematyczność - jak w przypadku wielu innych dziedzin - jest tutaj kluczem, o tyle nauka wcale nie musi przypominać syzyfowych prac. Języka naprawdę można uczyć się przyjemnie.

mat partnera

Klucz

Kluczem do sukcesu jest oczywiście systematyczność. Tutaj nie ma przeproś. Większość osób, która twierdzi, że nie jest w stanie nauczyć się języka, prędzej czy później przyznaje się, że nigdy nie próbowała nawet robić tego regularnie. W systematyczności nie chodzi jednak o to, aby codziennie wkuwać 100 nowych słówek i powtarzać 100 już przyswojonych. Oczywiście taka metoda da określone - i to bardzo dobre efekty - ale przecież nie chodzi nam o to, aby całe nasze życie podporządkować nauce języka obcego. Jest w końcu wiele innych ciekawych rzeczy, których także chcielibyśmy spróbować. 

Odstęp

Prawdziwym kluczem do sukcesu jest systematyczność oparta na odpowiednich odstępach czasu. Chodzi o to, aby słówka, zwroty, konstrukcje gramatyczne powtarzać, ale robić to w coraz większych odstępach czasu. W ten sposób gwarantujemy sobie, że nowe słówka trafią do naszej pamięci długotrwałej, a nie wylecą nam z głowy przy pierwszym lepszym innym zadaniu. W takiej pracy nad językiem doskonale sprawdzają się fiszki, które mogą układać się w zestawienia przypadkowych słów, poznanych w ostatnim czasie lub też być zestawami tematycznymi dotyczącymi np. jedzenia, czasu czy podróży. Obecnie nie musimy tworzyć ich zupełnie sami, ponieważ do naszej dyspozycji są aplikacje, które pomagają w generowaniu takich fiszek, np. Fiszkoteka. Tutaj już tylko od nas zależy, czy chcemy, aby nasze fiszki były oparte wyłącznie o słowo i jego obcojęzyczny odpowiednik, czy też naszemu zapamiętywaniu służą dodatkowe pomoce. Mam tutaj na myśli rysunek (choćby symboliczny), dodatkowy opis, a może tłumaczenie słowa w języku obcym. Wszystko zależy od naszych potrzeb, poziomu zaawansowania i na przykład typu pamięci - jeśli jesteśmy raczej wzrokowcami, to zupełnie naturalne będzie, że obrazkowe fiszki sprawdzą się lepiej. Podobnie będzie również w przypadku dzieci. 

Mów

Fiszki to podstawa pracy, bo odpowiedni zasób słownictwa to bagaż, który może nam ułatwić wstęp do krainy innego języka. Nie ma jednak lepszego sposobu na naukę języka niż jego testowanie w praktyce. Teraz mamy czas wakacji, często wyjeżdżamy. Warto skorzystać z okazji i potrenować język. Na tę okazję można przygotować specjalne fiszki, które pomogą nam się odnaleźć w typowo turystycznych sytuacjach. Nauka języka jeszcze nigdy nie okazywała się taka przyjemna.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy