Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

JDG czy spółka z o.o.?

22-12-2021, 10:31

W związku z zatwierdzeniem przez rządzących tzw. Polskiego Ładu, wiele osób prowadzących do tej pory jednoosobowe działalności gospodarcze zastanawia się czy nie przekształcić ich w spółki. Zobaczmy, z czego to wynika oraz czy faktycznie jest to taki dobry pomysł.

Polski Ład a JDG

29 października 2021 roku Sejm oficjalnie zatwierdził Polski Ład, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Nowe przepisy będą stanowić swego rodzaju rewolucje podatkową. Nic więc dziwnego, że niemal każda kancelaria prawna przeżywa obecnie prawdziwe oblężenie klientów, którzy pragną uzyskać porad co powinni w tej sytuacji zrobić.

Co właściwie ma się zmienić? Polski Ład w oficjalnej wersji przedstawianej przez rząd ma być programem społeczno-gospodarczym na najbliższe lata, mającym obniżyć podatki. Rzeczywistość może być jednak o zgoła inna. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

JDG czy spółka z o.o.?

Polski Ład zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku - po zmianach będzie to 30.000 zł. Oczywiście, im wyższa wartość kwoty wolnej, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Kolejna modyfikacją jest podniesienie progu podatkowego, czyli kwoty, powyżej której trzeba zapłacić nie 17%, ale 32% podatku. Ta nowa regulacja również jest korzystna dla właścicieli firm, ale na tym pozytywne zmiany się kończą. Największe i najgorsze dla podatników nowe zasady dotyczą składki zdrowotnej. Polski Ład zakłada, że składka zdrowotna nie będzie już podlegała odliczeniu od podatku. Ponadto, nie będzie ona już ryczałtowa, ale uzależniona od dochodu. Jej wysokość będzie stanowić 9% dochodów, ale nie mniej, niż 381,81 zł. W praktyce, oznacza to, że pieniądze zaoszczędzone przez przedsiębiorców z podatku dochodowego w dużej części będą musiały zostać przeznaczone na składkę zdrowotną. Biorąc pod uwagę powyższe zmiany trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które mogłyby ograniczyć wpływ nowych regulacji na swoje biznesy. Zapytana kancelaria prawna wskazuje, że wśród nich liczna grupa decyduje się na przekształcanie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę.

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. pomoże?

Wybór formy działalności to indywidualna decyzja przedsiębiorcy, i trzeba ją uzależnić od wielu czynników, np. rodzaju działalności, jej skali, czy sposobów pozyskiwania kapitału. Do tej pory, osoby prowadzące małe biznesy jako formę działalności wybierały najczęściej jednoosobową działalność gospodarczą. Jednakże po wejściu w życie proponowanych przez Polski Ład rozwiązań, JDG wielu przedsiębiorcom przestanie się po prostu opłacać. Odpowiedzią na nowe problemy przy prowadzeniu JDG może być spółka z o.o. W świetle nowych regulacji wydaje się ona być korzystniejsza w prowadzeniu niż JDG. Przed wszystkim jest tańsza, ponieważ jest opodatkowana niższym podatkiem. Cechuje ją także bezpieczeństwo - za firmowe operacje i straty odpowiada do wysokości wniesionego wkładu w spółce, natomiast w przypadku JDG jej właściciel za finansowe problemy odpowiada całym swoim majątkiem.

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. - jak?

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. jest dopuszczalne przez prawo i może nastąpić na każdym etapie prowadzenia firmy. Należy jednak pamiętać, że jednoosobowy przedsiębiorca musi spełniać wymagania stawiane przez Kodeks spółek handlowych. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej może odbyć się w różny sposób. Najczęściej dokonuje się na podstawie przepisów ustawy kodeksu spółek handlowych. Warto jednak wiedzieć, że można również zrobić to w sposób alternatywny - w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Taki sposób ma jedną dużą zaletę przedsiębiorca nie musi decydować się na przekształcenie JDG wyłącznie w spółkę z o.o. (tak jak ma to miejsce w przekształceniu na podstawie kodeksu spółek handlowych), ale oprócz spółki z o.o. może wybrać np. spółkę jawną lub akcyjną. Oprócz tego, ten sposób dopuszcza dwie metody przekształcenia JDG w spółkę - wniesienie całego przedsiębiorstwa JDG do nowej spółki lub stopniowe wygaszanie JDG na rzecz nowo powstałej spółki.


Ostatnie artykuły:
« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031