Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jastrych podłogowy - co to jest i jak go się stosuje w budownictwie?

02-08-2023, 07:03

Jastrych to rodzaj wylewki stosowanej w budownictwie. Wyrównuje powierzchnie podłóg i posadzek, choć na tym jego funkcjonalność się nie kończy. Z czego składa się zaprawa, jakie są jej rodzaje i kiedy wybrać właśnie to rozwiązanie? Sprawdź, jeśli planujesz remont domu i chcesz mieć idealnie gładką podłogę.

Jastrych podłogowy - co to jest i jak go się stosuje w budownictwie?

Suchy jastrych i mokry do wyrównywania powierzchni

Najpopularniejsze zaprawy wykonane są z mieszanki cementu portlandzkiego lub anhydrytu, wody oraz różnych dodatków. W sklepach znajdziesz także jastrych asfaltowy (z lanego asfaltu i mączki kamiennej), poliuretanowy, magnezjowy i epoksydowy. Po rozprowadzeniu na powierzchni każdy rodzaj jastrychu samopoziomuje się, tworząc gładką i równą podstawę dla dalszych prac wykończeniowych. Dzięki temu powstaje stabilne podłoże, do którego ściśle przylegają panele, deski, płytki ceramiczne i wykładziny.

Alternatywą dla wylewki jest suchy jastrych, czyli płyty z gipsu, OSB, MFP i inne, które układa się w roli podkładów podłogowych dla wyrównania podłoża. Pozwalają uzyskać gładką powierzchnię na betonowej płycie, podłodze na gruncie, a także na stropach. Praca z nim przebiega szybciej niż w przypadku mokrego jastrychu, którego czas schnięcia wynosi co najmniej 28 dni.

Wylewka samopoziomująca - jastrych cementowy i anhydrytowy

Jastrychy mają właściwości samopoziomujące, co ułatwia ich aplikację. Dają się równomiernie rozprowadzać na podłożu i nie wymagają ręcznego wykańczania. Dzięki nim uzyskujesz idealnie płaską powierzchnię bez dodatkowych czynności. Podczas prac pamiętaj o zachowaniu dylatacji, czyli przerw, dzięki którym wylewka stanie się odporna na naprężenia i nie będzie pękać. Wytrzymałość na ściskanie przedłuży trwałość podłogi.

Jastrych – zastosowanie w izolacji termicznej

Niektóre zaprawy cechują się właściwościami izolacyjnymi. Pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę, chronią przed powstaniem mostków w podłożu i chronią je przed wilgocią. Polecane są zwłaszcza na podłogi w piwnicy i na parterze, mające największą styczność z wilgotnym środowiskiem.

Jastrych na ogrzewanie podłogowe

Jastrych anhydrytowy i cementowy nadają się do stosowania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jest to możliwe dzięki:

  • wysokiej przewodności cieplnej - jastrych umożliwia skuteczną dystrybucję ciepła z instalacji ogrzewania podłogowego na powierzchnię podłogi,
  • odporności na zmiany temperatury powodowane przez cykle nagrzewania i chłodzenia, które zachodzą w systemach ogrzewania podłogowego,
  • samopoziomowaniu - łatwa aplikacja na większych powierzchniach i równomierne krycie,
  • właściwościom izolacyjnym - ogranicza straty ciepła do położa i zapewnia efektywne oddawanie ciepła z podłogi.

Przed zakupem sprawdź, czy wybrany przez Ciebie materiał wykończeniowy wykazuje kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym. Podczas wylewania płynnego jastrychu zachowaj ostrożność i stosuj się do zaleceń producenta.

Dobierz rodzaj jastrychu pod posadzkę - jastrych suchy i mokry

Głównym zadaniem jastrychu jest wyrównanie powierzchni podłogi. Dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym wylewka oferuje również dodatkowe korzyści, jak przewodnictwo cieplne pod podłogówkę i izolację termiczną. Do wyboru masz różne rodzaje jastrychów mokrych i suchych - dopasuj konkretny środek do swoich potrzeb i zyskaj równą powierzchnię dzięki samodzielnie przygotowanej wylewce podłogowej lub płytom.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *