Banki mają wygórowane wymagania co do sytuacji dochodowej klientów ubiegających się o kredyty, zwłaszcza przy wnioskowaniu o kredyty hipoteczne. Natomiast firmy działające poza sektorem bankowym prowadzą liberalną politykę pożyczkową, dzięki czemu nawet osoby, które otrzymają odmowę z banku na wniosek kredytowy, mogą liczyć na udzielenie pożyczki. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać pożyczkobiorcą?
Sytuacja finansowa klienta
Pożyczkobiorcą zasadniczo może zostać osoba, która ma zdolność kredytową, rozumianą jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie ustalonym z firmą pożyczkową. Banki przy procedurze kredytowej skrupulatnie oceniają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. O wiele prostsze procedury realizowane są w firmach pozabankowych.
Pożyczkodawcy nie muszą sprawdzać przyszłych pożyczkobiorców w bazach Biura Informacji Kredytowej, choć wiele z firm wymienionych w porównywarce https://pozyczkolog.pl już ma podpisane umowy z BIK-iem i sięga po informacje o sytuacji kredytowej klientów. Poza tym firmy pozabankowe sprawdzają, czy wnioskujący nie jest nierzetelnym dłużnikiem w bazach Biur Informacji Gospodarczych, m.in. w KRD, ERIF i BIG InfoMonitor. Dzięki temu wiedzą, z jaką osobą mają do czynienia i jakie ryzyko poniosą, jeśli zdecydują się ostatecznie na udzielenie pożyczki.
Klient będący dłużnikiem, nierzetelnie spłacającym swoje zobowiązania, który widnieje w bazach dłużników, ma niewielkie szanse na uzyskanie pożyczki pozabankowej. Natomiast negatywne wpisy w BIK wcale nie muszą przekreślać jego szans na chwilówkę.
Wiek klienta
Wśród wymagań pożyczkodawców względem pożyczkobiorców znajduje się zwykle wymóg wieku. Klientem zaciągającym pożyczkę może być tylko osoba pełnoletnia, czyli posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Wielu pożyczkodawców żąda, aby klient miał co najmniej 21-22 lata i nie więcej niż np. 70-75 lat, dla rozpatrzenia wniosku pożyczkowego.
Pozostałe wymagania
Odpowiednia zdolność kredytowa i wiek nie są wystarczające dla akceptacji danej osoby jako pożyczkobiorcy. Musi być ona obywatelem Polski, mieć numer telefonu w polskiej sieci oraz rachunek bankowy założony na własne dane w polskim banku. W przeciwnym wypadku nie będzie mogła przejść etapu weryfikacji, który zwykle polega na tym, że pożyczkodawca żąda dokonania przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 grosza lub 1 złoty na konto firmy pożyczkowej. Jeśli dane z wniosku o pożyczkę są zgodne z danymi zawartymi na przelewie zaksięgowanym na rachunku pożyczkodawcy, weryfikacja jest poprawna i pożyczka będzie mogła zostać wypłacona.
Na podstawie: https://pozyczkolog.pl/pl/czy-dostane-kredyt-jak-sprawdzaja-nas-pozyczkodawcy
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|