Jakie są rodzaje forniru?

11-07-2019, 06:47

Fornir to znana od setek lat okleina meblowa, stosowana do wykańczania blatów meblowych oraz drzwi. W obecnych czasach okleina fornirowa może powstać niemal z każdego rodzaju drewna. Dowiedz się, jakie rodzaje forniru dostępne są na polskim rynku.

fornir

1. Fornir dębowy

Okleina fornirowa powstaje z płatów drewna, których grubość waha się pomiędzy 0,1 mm do 3 mm, jednak im jest grubsza, tym jej wytrzymałość i trwałość jest większa. Fornir dębowy to jedna z popularniejszych okładzin meblowych, stosowanych do zabezpieczania i zmiany wyglądu mebli. Dębowy fornir naturalny powstaje poprzez skrawanie wierzchniej warstwy drewna. Skrawanie może być przeprowadzane zarówno wzdłuż pnia (w przypadku obłogu nie dłuższego niż 4 m) oraz obwodowo (łuszczka może wynosić maksymalnie 1,7 m długości).

Współczesne aranżacje wnętrz w dużej mierze bazują na produktach drewnianych. Okładziny fornirowe przeżywają zatem swój prawdziwy renesans, stając się na powrót modne i popularne. Fornir dębowy jest materiałem bardzo wytrzymałym. Ze względu na wysoką twardość oraz znaczną ciężkość wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w przemyśle meblarskim. Okleina fornirowa dębowa jest bardzo efektowna i pozwala uzyskać prawdziwie naturalny wygląd mebli. Nierzadko trudno jest rozróżnić, czy meble powstały z drewna litego, czy ich powierzchnię pokrywa jedynie fornir dębowy.

2. Fornir egzotyczny

Egzotyczne forniry to z pewnością najmodniejsza propozycja okładzin meblowych ostatnich sezonów. Fornir egzotyczny charakteryzuje się ciekawym i oryginalnym wyglądem, możliwym do uzyskania jedynie przy wykorzystaniu drewna egzotycznego. Przy produkcji tego rodzaju forniru wykorzystywane jest drewno palisandru, teaku czy hebanu. Zastosowanie egzotycznych gatunków drzew do produkcji forniru pozwala uzyskać ekskluzywny i nieoczywisty wygląd mebli, który spełnia najwyższe oczekiwania klientów.

Oryginalne usłojenie drewna egzotycznego pozwala uzyskać dekoracyjny wygląd mebli. Co więcej, gatunki tych drzew charakteryzują się dużą wytrzymałością na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu na długo zachowują swój naturalny wygląd. Warto wiedzieć, że egzotyczne drewno może zawierać duże ilości żywicy, która utrudnia proces lakierowania forniru. Przed rozpoczęciem procesu lakierowania i nabłyszczania, warto zastosować lakiery izolacyjne, które ułatwią pracę i pozwolą uzyskać pożądany efekt.

3. Fornir jesionowy

Jesion jest bardzo wytrzymałym gatunkiem drzewa, które potrafi rosnąć nawet kilkaset lat. Jego właściwości wytrzymałościowe są porównywalne do właściwości dębu, jednak jego cena jest znacznie niższa. Może to wynikać walorów dekoracyjnych dębu.

Drewno jesionowe charakteryzuje się występowaniem mocno zarysowanych słojów, a właściwości wytrzymałościowe drewna wynikają wprost z ich szerokości. Fornir pozyskiwany z drewna jesionowego odznacza się wysoką wytrzymałością oraz twardością, która może być również utrudnieniem podczas procesu skrawania forniru. Jeśli jednak drewno zostanie poddane obróbce zaraz po ścięciu, dzięki dużej sprężystości proces skrawania jest znacznie ułatwiony.

Fornir jesionowy cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, poszukujących najlepszego materiału na okleinę meblową. Dostępne na rynku rodzaje forniru nie dorównują jesionowi wspaniałą kolorystyką, zachwycającą nawet najbardziej wymagających klientów. Fornir jesionowy wykorzystywany jest do podniesienia walorów estetycznych mebli oraz nadania im naturalnego wyglądu. Duże zainteresowanie klientów fornirem wykonanym z jesionu wynika z połączenia względów estetycznych z praktycznymi. Ważna jest również cena jesionu - znacznie niższa niż innych gatunków drzew.

4. Fornir naturalny

Naturalny fornir produkowany jest w procesie skrawania drewna naturalnego, występującego w naturze. Płaty forniru dostarczane są w postaci listków, których szerokość jest ściśle związana z gatunkiem drewna i może wynosić od 10 do 40 cm. Wśród gatunków wykorzystywanych do produkcji naturalnych fornirów wyróżniamy:
- dąb,
- jesion,
- brzoza,
- sosna,
- olcha,
- buk,
- gatunki egzotyczne: palisander, heban, teak.

Zaletą naturalnego drewna jest jego niepowtarzalność oraz oryginalność. Nie ma dwóch takich samych naturalnych fornirów, ponieważ usłojenie każdego drewna różni się od siebie. Aby uzyskać efekt jak najbardziej jednolity, podczas łączenia płatów okładziny należy zachować odpowiednią kolejność - łączenie elementów w kolejności w jakiej były skrawane, pozwala zachować ciągłość wzoru. Niektóre procesy produkcyjne przewidują również wybarwianie na całej grubości drewna, które pozwala na jego ujednolicenie. Wybarwianie może zostać przeprowadzone zgodnie ze szczegółowymi wymaganiami klienta.

5. Forniry europejskie

Europejskie forniry naturalne powstają z gatunków drewna powszechnie występującego w Europie. Wśród najpopularniejszych rodzajów drewna wymienić należy dąb europejski, orzech europejski, wiąz, modrzew, jesion, sosnę sękatą oraz buk. Gatunki drzew stosowanych w produkcji okładzin fornirowych powinny wyróżniać się wysoką wytrzymałością, twardością oraz odpornością na ścieranie. Nie bez znaczenia są również walory dekoracyjne wykorzystywanych gatunków, które powinny zachwycać różnorodnością oraz naturalnością.

Zaletą europejskich fornirów jest ich duża dostępność na polskim rynku. Różnorodność dostępnych gatunków sprawia, że możliwe jest dobranie rodzaju forniru do innych elementów wyposażenia wnętrza.

Zalety forniru

Dostępne na rynku rodzaje forniru pozwalają na ekskluzywne wykończenie mebli oraz nadanie im długowieczności. Okładzina meblowa z forniru jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zarysowania. Co więcej, odpowiednio zabezpieczony fornir jest odporny na destrukcyjne działanie wilgoci. Odpowiednia pielęgnacja powierzchni fornirowych pozwala zatem na długotrwałe zachowanie naturalnego i niezmiennego wyglądu. Pomimo wysokiej ceny forniru, warto dokonać inwestycji, ponieważ pozostaje ona na długie lata, chroniąc oklejone nim meble oraz drzwi.

Wysokiej jakości fornir znajdą Państwo w sklepie Ewood - https://ewood.pl/okleiny-naturalne

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag poradytag komunikat firmytag fornirtag Ewood

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.