Zmiękczacz do wody to urządzenie, które działa na zasadzie wymiany jonów. Zmiękczacz ma w środku butle ze złożem jonowymiennym, inaczej nazywanym żywicą jonowymienną. Są to niewielkie, bursztynowe ziarna, które są naładowane jonami sodu. Po podłączeniu zmiękczacza do głównego przyłącza wody zimnej w domu, przez zmiękczacz i złoże w nim, przepływa każdy litr wody użytkowej.
Działanie zmiękczacza wygląda następująco:
Kontakt wody z żywicą powoduje, że na powierzchni złoża zostają jony powodujące twardość, czyli wapń i magnez, a do wody w wyniku wymiany jonowej trafia sód, którym naładowane było złoże. W ten sposób woda staje się miękka. Po pewnym czasie złoże musi pozbyć się przejętych jonów wapnia i magnezu, więc automatycznie regeneruje się (czyści się) roztworem wody i soli.
Jaki powinien być dobry zmiękczacz wody?
Podczas gdy sposób działanie zmiękczacza jest identyczne w każdym urządzeniu, niezależnie od marki, są pewne cechy, którymi tylko nieliczne produkty wyróżniają się spośród konkurencji. Są to:
Oszczędna eksploatacja
O tym, czy zmiękczacz zużywa dużo lub mało materiałów eksploatacyjnych, decyduje użyta do produkcji elektronika. Algorytmy zaszyte w zmiękczaczu mogą uruchamiać proces regeneracji (to wtedy zmiękczacz zużywa wodę i sól) w zaprogramowanym z góry momencie lub tylko wtedy, gdy jest to zmiękczaczowi potrzebne. Wysokiej jakości zmiękczacze wyliczają samodzielnie, kiedy regeneracja powinna nastąpić, żeby było to optymalne dla zużycia materiałów eksploatacyjnych i skuteczności zmiękczania. Gorsze zmiękczacze regenerują urządzenie wg określonych przedziałów czasowych, co prowadzi do marnotrawstwa wody oraz soli. Zmiękczacze wody eVOLUTION od EcoWater są wyposażone w innowacyjny algorytm Formuła 1, który tak dobiera tryb pracy zmiękczacza, aby zapewniał maksimum oszczędności i efektywności zmiękczania wody.
Jakość wykonania, trwałość i bezpieczeństwo
Powyższe 3 cechy bezpośrednio się ze sobą łączą. O jakości wykonania decyduje koncepcja oraz użyte do produkcji materiały. Dotyczy to obudowy zmiękczacza, ale przede wszystkim tego, co urządzenie ma w środku. Nawet najlepiej wyglądające z zewnątrz zmiękczacze nie będą trwałe, jeśli ważne elementy wewnątrz nie będą wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Jeśli poszczególne części składowe produktu będą się przedwcześnie zużywały, grozi to awariami prowadzącymi do zalania pomieszczenia. Ważne więc, aby np. głowica, czyli serce zmiękczacza, była odporna na wahania ciśnienia i gorszej jakości wodę. Nie bez znaczenia jest też materiał, którego użyto do wyprodukowania obudowy. W eVOLUTION użyto tych samych komponentów, jakie wykorzystuje się do budowania zderzaków samochodowych. Nie ma więc ryzyka, że zmiękczacz ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu.
Serwisowanie zmiękczacza wody
Serwis zmiękczacza oznacza nie tylko interwencję w przypadku awarii. Zaufany serwisant pomoże również w tematach takich jak prawidłowa eksploatacja, uzupełnienie soli, czy doradztwo przy podejrzanych parametrach, np. ponadnormatywne zużycie wody. Wyróżnikiem EcoWater jest profesjonalna pomoc fachowców z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie uzdatniania wody w domu. Wspierają klienta od momentu wyboru, po zakup, eksploatację i przez cały okres gwarancji. Są nieocenioną pomocą przy wszelkich problemach ze zmiękczaczem i wodą w domu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|