W skład systemów fotowoltaicznych wchodzą nie tylko panele PV, ale i urządzenia, które przekształcają prąd stały w prąd przemienny. Falownik do fotowoltaiki (nazywany też często po prostu inwerterem) to tego rodzaju sprzęt. Jest fundamentem, który sprawia, że możesz korzystać z wytworzonej energii.
Falownik do fotowoltaiki porządkuje ruch elektronów w ogniwach tworzących panele, a następnie przekształca prąd stały w prąd przemienny. Bez niego nie byłbyś w stanie wykorzystać wyprodukowanego przez swoją mikroinstalację prądu. Co więcej, to właśnie falownik do fotowoltaiki umożliwia oddawanie nadmiaru energii do zakładu energetycznego, którą każdy prosument posiadający mikroinstalację może bezpłatnie odebrać w obecnym systemie rozliczeń prosumentów, obowiązującym przez kolejne 15 lat te osoby, które podłączą do sieci instalacje do 31 marca 2022 r.
Ranking falowników to jedno ze źródeł, z których możesz skorzystać, szukając opinii na ich temat. Możesz także zasugerować się ceną tudzież renomą producenta. My jednak proponujemy Ci skorzystać z wiedzy ekspertów Sunday, którzy dodatkowo dopasują moc falownika do Twojej mikroinstalacji.
Inwerter dobiera się zawsze pod moc instalacji fotowoltaicznej, jaką montujesz. Przykładowo, dla mikroinstalacji, która ma moc 5 kW (czyli jedną z najbardziej popularnych dla domów jednorodzinnych w Polsce), przy idealnych warunkach, czyli przy niezacienionym dachu skierowanym na południe, w standardzie dobiera się falownik o mocy ok. 5 kW. Taki falownik sprawdzić się może również w instalacjach przewymiarowanych do 120% i zwróconym w kierunku zachodnim, czy też wschodnim.
Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, jaki falownik do fotowoltaiki dobrać do swojej instalacji, pamiętaj, że na stronie Sunday Polska https://sundaypolska.pl/ możesz uzyskać bezpłatną wycenę instalacji dopasowanej do Twoich potrzeb energetycznych oraz mnóstwo informacji na temat jej działania oraz żywotności.
Przed zakupem inwertera, poleca się zweryfikować jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Na ten moment, do 30 kwietnia 2022 roku falownik do fotowoltaiki powinien posiadać certyfikat na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG lub certyfikat na zgodność z normą PN-EN 50549-1 i/lub PN-EN 50549-2. Od 1 maja 2022 roku wymagane będzie stosowanie zupełnie innego, nowego certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG, a także wymogów wynikających z Rozporządzenia Komisji UE 2016/631.
Sprawność inwertera poświadcza, jak efektywnie przekształca on prąd stały na przemienny.. Dobry falownik do fotowoltaiki będzie miał sprawność na poziomie minimum 97%. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby zawsze koncentrować się na sprawności europejskiej (EURO/CEC) przedstawiającej średnią ważoną sprawność przy założeniu jego pracy w warunkach nasłonecznienia środkowej Europy. Sprawność maksymalna oznacza maksymalną do uzyskania przez falownik sprawność przy optymalnym zakresie obciążenia i poziomie napięcia po stronie DC.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|