Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaki falownik do fotowoltaiki sprawdzi się w Twoim domu? Kilka porad

23-11-2021, 09:52

W skład systemów fotowoltaicznych wchodzą nie tylko panele PV, ale i urządzenia, które przekształcają prąd stały w prąd przemienny. Falownik do fotowoltaiki (nazywany też często po prostu inwerterem) to tego rodzaju sprzęt. Jest fundamentem, który sprawia, że możesz korzystać z wytworzonej energii.

Falownik do fotowoltaiki - podstawowe informacje

Falownik do fotowoltaiki porządkuje ruch elektronów w ogniwach tworzących panele, a następnie przekształca prąd stały w prąd przemienny. Bez niego nie byłbyś w stanie wykorzystać wyprodukowanego przez swoją mikroinstalację prądu. Co więcej, to właśnie falownik do fotowoltaiki umożliwia oddawanie nadmiaru energii do zakładu energetycznego, którą każdy prosument posiadający mikroinstalację może bezpłatnie odebrać w obecnym systemie rozliczeń prosumentów, obowiązującym przez kolejne 15 lat te osoby, które podłączą do sieci instalacje do 31 marca 2022 r.

Jaki falownik do fotowoltaiki sprawdzi się w Twoim domu? Kilka porad

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać do domu?

Ranking falowników to jedno ze źródeł, z których możesz skorzystać, szukając opinii na ich temat. Możesz także zasugerować się ceną tudzież renomą producenta. My jednak proponujemy Ci skorzystać z wiedzy ekspertów Sunday, którzy dodatkowo dopasują moc falownika do Twojej mikroinstalacji.

1. Dobranie mocy. Co wybrać - falownik do fotowoltaiki 5 kW a falownik 10 kW

Inwerter dobiera się zawsze pod moc instalacji fotowoltaicznej, jaką montujesz. Przykładowo, dla mikroinstalacji, która ma moc 5 kW (czyli jedną z najbardziej popularnych dla domów jednorodzinnych w Polsce), przy idealnych warunkach, czyli przy niezacienionym dachu skierowanym na południe, w standardzie dobiera się falownik o mocy ok. 5 kW. Taki falownik sprawdzić się może również w instalacjach przewymiarowanych do 120% i zwróconym w kierunku zachodnim, czy też wschodnim. 

Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, jaki falownik do fotowoltaiki dobrać do swojej instalacji, pamiętaj, że na stronie Sunday Polska https://sundaypolska.pl/ możesz uzyskać bezpłatną wycenę instalacji dopasowanej do Twoich potrzeb energetycznych oraz mnóstwo informacji na temat jej działania oraz żywotności.

2. Sprawdź, czy wybrany falownik do fotowoltaiki posiada istotne certyfikaty

Przed zakupem inwertera, poleca się zweryfikować jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Na ten moment, do 30 kwietnia 2022 roku falownik do fotowoltaiki powinien posiadać certyfikat na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG lub certyfikat na zgodność z normą PN-EN 50549-1 i/lub PN-EN 50549-2. Od 1 maja 2022 roku wymagane będzie stosowanie zupełnie innego, nowego certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG, a także wymogów wynikających z Rozporządzenia Komisji UE 2016/631.

3. Zweryfikuj czy falownik do fotowoltaiki posiada sprawność min. 97%

Sprawność inwertera poświadcza, jak efektywnie przekształca on prąd stały na przemienny.. Dobry falownik do fotowoltaiki będzie miał sprawność na poziomie minimum 97%. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby zawsze koncentrować się na sprawności europejskiej (EURO/CEC) przedstawiającej średnią ważoną sprawność przy założeniu jego pracy w warunkach nasłonecznienia środkowej Europy. Sprawność maksymalna oznacza maksymalną do uzyskania przez falownik sprawność przy optymalnym zakresie obciążenia i poziomie napięcia po stronie DC.


Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag nolstag fotowoltaikatag falowniktag DF12NFtag Amin12tag ALH


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031