Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaki aparat fotograficzny będzie dla Ciebie optymalny? 10 porad które ułatwią Ci zakup sprzętu fotograficznego

28-08-2018, 12:58

W czasach smartfonowych aparatów wciąż rośnie liczba miłośników klasycznych aparatów fotograficznych. Zastanawiając się nad kupnem takiego sprzętu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jaki mam budżet, co zazwyczaj fotografuję i jakiej wielkości aparat będzie dla mnie najlepszy?

mat partnera

Zakup optymalnego aparatu fotograficznego

Ogólnie aparaty fotograficzne dzielą się na trzy kategorie: aparaty kompaktowe, lustrzanki i bezlusterkowce. Te pierwsze są najmniejsze i najlżejsze, ale prawdę mówiąc zdarza się, że mają gorsze parametry od smartfonowych aparatów. Poza zoomem optycznym, tutaj smartfony nawet nie mogą się równać, bo po prostu nie posiadają takiej funkcji. Daje to możliwość fotografowania nawet bardzo oddalonych obiektów. O tych trzech rzeczach warto pomyśleć, kupując aparat na wakacje, gdy szukamy czegoś małego i nierzucającego się w oczy. Są też kompakty wysokobudżetowe – ich ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Parametrami i efektami pracy dorównują lustrzankom, jednak nie ma tutaj możliwości wymiany obiektywu.

Co wybrać lustrzankę czy bezlusterkowca?

Lustrzanki i bezlusterkowce – to zbliżona kategoria aparatów. Posiadają wymienne obiektywy, są większe i cięższe od kompaktów. Bezlusterkowca od lustrzanki odróżnia przede wszystkim brak lustra. Bezlusterkowce to pośredni wybór pomiędzy kompaktem, a lustrzanką. Posiadają większą matrycę niż aparat kompaktowy, a zdjęcia swoją jakością są zbliżone do tych wykonanych lustrzanką. Ich przewaga nad lustrzankami, to możliwość podglądu na żywo, ale z drugiej strony dla wiele osób uwielbia klasyczny wizjer. Przewagą lustrzanki jest zdecydowanie wydajność akumulatorów, które nie mają sobie równych. Ale z drugiej strony – bezlusterkowce często są na baterie, które zawsze można mieć w zapasie i w razie czego wymienić. Lustrzanka czy nie – tutaj właściwie co kto lubi.

Jaka wielkość zdjęć powinna nam wystarczyć

Megapiksele – przez lata dla wielu ludzi był to wyznacznik jakości aparatu. Tak naprawdę wystarczy 12-24 Mpix aby uzyskać profesjonalny efekt. Większa ilość pikseli to tylko większy rozmiar pliku i większa trudność w trakcie ewentualnej obróbki graficznej.

Ważniejszą kwestią jest wygląd aparatu, a właściwie jego ergonomia. Warto sprawdzić jak aparat leży w ręce. Może się okazać, że pomimo świetnych parametrów jest nam po prostu niewygodnie lub mamy wyrobione przyzwyczajenia co do układu klawiszy.

Dobry autofocus to podstawa!

Równie istotne jest skoncentrowanie się na autofocusie. Dobre aparaty fotograficzne poza manualnym ustawianiem ostrości są wyposażone w wielopunktowego autofocusa. W jeszcze lepszych aparatach te punkty wyłapywania ostrości są rozmieszczone na jak największym obszarze sensora. W efekcie nawet jeśli fotografowany obiekt jest blisko brzegu kadru, autofocus sobie poradzi.

Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to na pewno dostępne funkcje oraz złącza. Trudno zaprzeczyć, że możliwość przesłania zdjęć z aparatu na komputer za pomocą WiFi to wygodniejsza opcja niż szukanie i podłączanie kabla. Podobnie z wejściem HDMI – czasem chcemy na szybko pochwalić się zrobionymi zdjęciami przed rodziną czy znajomymi. Podłączasz aparat pod telewizor i voila!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy