Jaka lampa do aparatu potrafi oświetlić okno, którego nie ma? Sztuczki świetlne w studiu i plenerze

14-11-2019, 14:55

Drabina, rama okna, witraż, kolorowe folie… To wszystko rekwizyty, dzięki którym wyczarujesz niesamowite efekty zarówno w studiu, jak i w plenerze. Jaka lampa do aparatu potrafi oświetlić taką dekorację, by uzyskany rezultat wyglądał naturalnie? Przeczytaj, jak i czym oświetlać, żeby otrzymywać niezwykłe kadry.

lampa do aparatu

Jaka lampa do aparatu, dekoracje i ustawienie pozwalają malować światłem?

Zanim przystąpisz do budowania planu zdjęciowego, pamiętaj o tej bardzo ważnej prawdzie: jasne obszary kadru to magnes, który przyciąga wzrok. Dlatego planowanie rozmieszczenia oświetlenia i dekoracji zacznij od uświadomienia sobie, jak wysoki jest twój model oraz którą partię jego ciała chcesz wyeksponować. Mając taką wiedzę, dopasuj wysokość obszarów jasnych i zacienionych, np. ustawiając modela do aktu. Możesz w cieniach umieścić części intymne, a w plamach świetnych pozostałe nagie partie ciała. W ten sposób stworzysz zmysłowy kadr, o którym nikt nie powie, że nosi znamiona pornografii.

Portret „przez okno” z miękkim i ostrym światłem

Miękkie światło daje softbox. Można je uzyskać także bez użycia tego rodzaju modyfikatora światła. To proste. Wystarczy się zastanowić, jak działa softbox. Umieszczone w nim źródło światła jest odbijane od błyszczących powierzchni ścian i przepuszczane przez warstwę rozpraszającą. Następnie oświetla fotografowaną scenę.

Podobne efekty świetlne można uzyskać, świecąc lampą błyskową w jasny sufit, ścianę albo odbijając światło od blendy. Dzięki temu nie zawsze potrzebujesz softboxu, by uzyskać miękkie, rozproszone światło. Podsumowując, by wykonać portret przez okno z miękkim światłem, należy rozproszone źródło światła ustawić za okna, które w zależności od potrzeby mogą być bliżej lub dalej od modela (im mniejsza odległość, tym odbijane kontury będą wyraźniejsze).

Jaka lampa do aparatu zapewni ostre światło? Klasyczna lampa błyskowa, skierowana wprost na okno. Może to być zarówna zwykła lampa studyjna, jak i nasuwana na aparat, która może pracować nie tylko jako integralna część aparatu, ale także jako osobna jednostka. Źródło ostrego światła wycelowane wprost w dekoracje (przechodzące przez nie) może budować smoliste cienie. To, jak bardzo będą one ciemne, zależy także od odległości modela od dekoracji.

Takie sztuczki z oknem można także wykonać w plenerze, np. robiąc zdjęcia w fabryce, gdzie w momencie robienia zdjęć nie ma takiego światła, jakie cię interesuje. Tak jak w przypadku studia, musisz umieścić źródło światła za oknem.

Inne efekty świetlne

Ciekawe efekty uzyskuje się, przepuszczając źródło światła przez witraż, kolorowe folie, kraty, żaluzje, drabinę. Dzięki tym zabiegom zwykła przestrzeń staje się wieloplanowym światem, do którego widz chce zajrzeć. Takie efekty mają także zastosowanie w fotografii przedmiotów, np. przy uwiecznianiu nakrycia stołu, na które padają promienie przypominające zachód słońca. To doskonały sposób, by zachęcić do romantycznej kolacji wieczorową porą!

Ciekawe efekty daje przysłanianie softboxu czarnym ekranem. Taki ekran możesz zbudować sam z dwóch czarnych płyt kartonowych, które są oparte o siebie w taki sposób, by tworzyć stabilnie stojący trójkąt. Tego rodzaju przysłonięcie stosuje się np. by nie prześwietlić podstawy (podłogi, tła), na której znajduje się modelka lub przedmiot. Czarną ścianę należy przystawić bezpośrednio do powierzchni softboxu stosując taki układ, który sprawi, że siła błysku nie będzie oświetlać podłoża fotografowanej sceny.

Jaka lampa do aparatu nie zawiedzie cię w studiu i plenerze?

Zanim przystąpisz do malowania światłem, przeczytaj jaki sprzęt będzie ci potrzebny. Jeśli masz duże studio, w którym nie brak miejsca na ciężkie lampy studyjne, to oczywiście nie musisz się ograniczać. Jeśli jednak nie dysponujesz miejscem i do tego lubisz być mobilnym fotografem, to zajrzyj na stronę: http://profotopolska.pl/produkty/lampy/. Tam znajdziesz zarówno stałe lampy studyjne, jak i rozwiązanie dla fotografów w ruchu – najmniejszą na świecie lampę studyjną Profoto A1X. Może ona stanowić integralną część aparatu, ale także pracuje jako samodzielna jednostka, zasilana akumulatorowo. Jest lekka, mała i daje bardzo dużo światła. Doskonale sprawdzi się zarówno do oświetlania dekoracji w studiu, jak i w plenerze.

Na uwagę zasługują także modele A1 i B2. Dzięki nim śmiało możesz testować autorskie pomysły na zabawę światłem. Nie bój się eksperymentów i już dziś zobacz, co się wydarzy, gdy przepuścisz światło przez kolorową szklaną butelkę.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag lampa do aparatu

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.