Decyzja, jaką dachówkę wybierzesz do swojego domu, wbrew pozorom nie jest łatwa. Rynek budowlany oferuje szeroki wachlarz produktów, które można podzielić ze względu na materiał wykonania dachówki, jej kolor oraz kształt. Najpopularniejsza jest dachówka ceramiczna, będąca jednym z najstarszych pokryć dachowych. Niepalna i odporna na zmiany warunków atmosferycznych występuje w różnych odmianach. Czy to jednak jedyne rozwiązanie?
Dobierając dachówkę do swojego domu weź pod uwagę kąt nachylenia dachu. Zazwyczaj producenci dachówek podają ten parametr przy prezentowanym przez siebie produkcie. Zasada jest prosta - im większy jest kąt nachylenia dachu, tym większy wybór dachówek. Jeśli dach jest dwuspadowy i nie posiada żadnych dodatkowych załamań, daszków, lukarni tym podobnych rozwiązań, ekonomicznie będzie wybrać jak największą dachówkę. Jej zaletą jest szybki montaż i brak konieczności dopasowywania i przycinania, dzięki czemu pozostaje niewiele odpadków. Na dachach prostych sprawdza się dachówka betonowa. Na pokrycie 1 metra kwadratowego potrzebnych jest około 10 dachówek. Jeśli dach jest bardziej skomplikowany, lepiej sprawdzą się małe dachówki, które ograniczą konieczność ich cięcia i łatwo dopasują się do dodatkowych grzbietów oraz innych urozmaiceń. Jeśli twój dach posiada elementy łukowe, wole oczka lub okapy, drobna dachówka płaska (na przykład dachówka karpiówka) utworzy łagodne linie i przejścia, które w efekcie będą się świetnie prezentować.
Oba rodzaje dachówek różnią się między sobą składem oraz sposobem wykonania. Dachówkę ceramiczną wykonuje się z gliny wydobywczej i wypala w wysokiej temperaturze. Ze względu na ciężar, struktura nośna dachu, na którym chcesz położyć dachówkę ceramiczną, powinna być szczególnie solidna. Wprawdzie sama w sobie jest lżejsza od dachówki betonowej, jednak ze względu na jej rozmiar, na metr kwadratowy powierzchni przypada ich nieco więcej niż betonowych. Ich masa stanowi jednak zaletę, gdyż dzięki niej dachówki ceramiczne są dobrym izolatorem akustycznym. Ogromnym plusem dachówek ceramicznych jest fakt posiadania przez nie zamków na całym obwodzie, dzięki czemu ich zsuwanie i rozsuwanie nie stanowi problemu. Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są dachówki ceramiczne (glina), miewają one odkształcenia, wybrzuszenia i inne podobne mankamenty w wyglądzie. Dachówki betonowe, dzięki nowym technologiom produkcji, charakteryzują się gładką powierzchnią i precyzyjnością wykonania. Wykonane z mieszanki cementu, piasku kwarcowego, wody i pigmentów, suszone w temperaturze około 60 stopni, posiadają ogromną, wykraczającą ponad normę wytrzymałość. Gwarancja na dachówki ceramiczne wystawiana jest zwykle na okres od 20 do 50 lat. Dachówki betonowe otrzymują gwarancję na około 30 lat, natomiast ich trwałość określana jest aż na 70.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|