Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak zwiększyć produktywność zespołu w firmie?

28-11-2019, 18:11

Produktywny zespół to jeden z elementów, które wpływają na sukces całej firmy. Warto zatem odpowiednio zmotywować pracowników, aby działali wydajnie i jak najbardziej efektywnie. Przede wszystkim należy postawić na bieżące docenianie starań podwładnych, a także wypracowanie nienagannej komunikacji.

produktywność

Motywacja przede wszystkim, czyli benefity pozapłacowe, nagrody i premie

Aby pracownicy byli produktywni, należy ich do tego odpowiednio zmotywować. Prostym sposobem na zachęcenie ich do angażowania się w pracę, jest zaproponowanie im przydatnych benefitów pozapłacowych. Tego typu świadczenia można wykupić w firmie Edenred. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się najbardziej doceniane przez pracowników dodatki do pensji, np. karnety na sport i kulturę, karty podarunkowe (również dla dzieci osób zatrudnionych) czy bony żywnościowe. Co ważne, podwładni mają szansę samodzielnie zdecydować, w jaki sposób  wykorzystają przyznane im benefity, a tym samym dostosować je do własnych potrzeb i preferencji. Taki pozafinansowy sposób motywowania może więc przynieść naprawdę wymierne skutki.

Innym sposobem na podniesienie produktywności pracowników jest bieżące docenianie ich starań. Nie chodzi tu wyłącznie o słowne pochwały, ale również o różnego typu premie i nagrody. Poza finansowymi metodami premiowania warto postawić, np. na dofinansowanie urlopu wypoczynkowego dla najlepszych podwładnych. Dzięki takiej nagrodzie poczują, że pracodawca dba o ich potrzeby, a pozostali współpracownicy zauważą, że odpowiednie zaangażowanie spotyka się w firmie uznaniem. Może to pozytywnie wpłynąć na efektywność całego zespołu.

Dobra organizacja i otwarta komunikacja

Podstawą stworzenia produktywnego zespołu jest odpowiednie zorganizowanie jego pracy. Przełożony powinien zadbać o to, aby w jasny i klarowny sposób wyznaczać priorytety oraz cele działania w firmie. Istotne jest także przedstawienie konkretnych oczekiwań względem poszczególnych pracowników. Nie tylko ułatwi to wykonywanie obowiązków, lecz także wpłynie na efektywność ich wypełniania. Aby zwiększyć wydajność pracowników, warto także zaoferować im odpowiednią dozę samodzielności.

Niezwykle ważną rolę odgrywa również przejrzysta komunikacja. Chcąc zwiększyć produktywność zespołu, należy wypracować zasady szczerego dialogu. Kluczowa jest tu umiejętność przekazywania konkretnych informacji i oczekiwań, a także wspólnego omawiania problemów. Oprócz tego, na czele grupy powinien stać doświadczony lider. Musi być to osoba otwarta na dyskusję i gotowa do wysłuchania potrzeb i problemów podwładnych, a także potrafiąca odpowiednio reagować w przypadku jakichkolwiek sytuacji konfliktowych.

Przykład idzie z góry

Wydajność zespołu w dużej mierze zależy od podejścia przełożonego. Nie bez przyczyny mówi się, że przykład idzie z góry. Jeśli szef nie pracuje produktywnie, trudno, aby jego podwładni starali się o zachowanie odpowiedniego poziomu efektywności i zaangażowania. Dlatego też dobry przełożony powinien wykazywać się postawą proaktywną, a tym samym poprzez codzienną pracę pokazywać pracownikom, że zależy mu na dobru całej firmy.

Ostatnie artykuły:

fot. HoppyGo