Jak zdalnie sterować domowym ogrzewaniem?

30-06-2020, 11:31

Komfort cieplny to jeden z najważniejszych parametrów, wpływających na zdrowie i dobry nastrój domowników. Warto zatem zadbać o wprowadzenie odpowiedniej instalacji oraz wydajnych urządzeń, które potrafią sprostać temu wymaganiu.

zdalne sterowanie domowym ogrzewaniem

Okazuje się jednak, że nie tylko sama instalacja grzewcza ma wielkie znaczenie w dostarczaniu ciepła do domu. Liczy się również dobranie odpowiedniego systemu sterowania ogrzewaniem. Niekiedy do zarządzania domowymi grzejnikami idealnie sprawdza się nasz własny telefon. Jak to możliwe?

Jak zarządzać wszystkimi urządzeniami, żeby było to sprawne i wygodne? Czy rozwiązania zdalne naprawdę się sprawdzają? O tym napiszemy poniżej.

Właściwe zarządzanie domowym ciepłem – dlaczego jest ważne?

Dobór sposobu sterowania domowym ogrzewaniem jest niezmiernie ważny i wpływa na komfort codziennego życia. Powinno się zatem wybierać rozwiązania w pełni dostosowane do typu wnętrz, ich wielkości oraz oczywiście indywidualnych upodobań użytkowników. Bardziej rozbudowane rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w domach, w których pragniemy utrzymywać różne temperatury w różnych wnętrzach.

W większości pomieszczeń mieszkalnych temperatura ma bowiem wynosić około 18-22 stopni Celsjusza. W łazienkach powinno być jednak nieco cieplej. Optymalna temperatura w tego typu wnętrzach to 22-24 stopnie. Z kolei w pomieszczeniach gospodarczych i schowkach najlepiej utrzymywać temperaturę około 16-18 stopni.

Sterowanie daje zatem komfort. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Właściwe dopasowanie systemu sterowania ogrzewaniem przynosi również solidne oszczędności. Pozwala wykorzystywać ogrzewanie w sposób wydajny i praktyczny. Często nowoczesne systemy bywają wyposażone w odpowiednie rozwiązania pozwalające na minimalizację zużycia energii elektrycznej. Dzięki temu wydajemy mniej, a możemy się mimo to cieszyć przyjemnym ciepłem.

Niektóre typy sterowania ogrzewaniem pozwalają także na bycie zdecydowanie bardziej eko, zwłaszcza gdy oprócz nich zainwestujemy na przykład w tanie ogrzewanie elektryczne z Econovli. Nowoczesne rozwiązania oszczędzają energię, a przy tym nie emitują do środowiska szeregu zanieczyszczeń takich, jak choćby gazy cieplarniane.

Jakie są typy sterowania ogrzewaniem?

Podstawowym rodzajem sterowania ogrzewaniem w domach jest oczywiście manualne regulowanie temperatury na panelu urządzenia grzewczego. Niekiedy stawia się też na tryb automatyczny, w którym uruchamianiem pieca steruje termostat ustawiony w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie jest to jednak jedyna opcja.

Coraz częściej bowiem ogrzewanie włącza się do systemu Smart House. A to pozwala wznieść komfort cieplny oraz wygodę mieszkańców na zupełnie nowy poziom.

Na czym to polega? Wszystkie domowe urządzenia elektryczne lub całe instalacje podpina się do centralnego komputera, który pozwala na zarządzanie na przykład ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją czy monitoringiem z jednego panelu dotykowego, za pośrednictwem domowego WiFi.

Niektóre rozwiązania pozwalają jednak na jeszcze więcej. Szczególną popularnością cieszą się ostatnio aplikacje współpracujące z systemem Smart House. Dzięki nim najważniejsze instalacje w naszym domu możemy uruchamiać lub wyłączać jednym lub dwoma kliknięciami.

zdalne sterowanie domowym ogrzewaniem

Aplikacja do sterowania domem

Aplikacja do sterowania Smart House to niebywały komfort i olbrzymi przeskok technologiczny. Przy jej pomocy możemy bowiem zarządzać ogrzewaniem lub oświetleniem nawet wtedy, gdy fizycznie nie ma nas w domu.

W telefonie regulujemy działanie wszystkich urządzeń, w tym oczywiście pieca do centralnego ogrzewania. Jesteśmy też w stanie tworzyć harmonogramy pracy na konkretne godziny lub dni tygodnia.

W ramach inteligentnego domu pojawiają się rozmaite czujniki. Do najpopularniejszych zalicza się urządzenia mierzące temperaturę i wilgotność, a także reagujące na ruch. Dzięki nim możemy ustawić dodatkowe funkcjonalności naszej instalacji grzewczej.

Jeśli we wnętrzach zacznie robić się zbyt ciepło, system najpierw opuści rolety zewnętrzne, a dopiero później włączy klimatyzację. Podobnie zadziała także w okresie zimowym. Możemy ustawić go tak, żeby wykrywał otwieranie okien. Jeżeli do tego dojdzie, zostaną automatycznie wyłączone grzejniki, aby przeciwdziałać stratom ciepła i niepotrzebnym wydatkom.

Nowoczesne technologie a domowe ogrzewanie

Okazuje się zatem, że nowoczesne narzędzia do sterowania ogrzewaniem pozwalają na zdecydowanie więcej niż tylko standardowe ustalanie jednej temperatury. Przy ich pomocy układamy harmonogramy grzewcze lub czasowe uruchamianie pieca. Możemy również wykorzystać zdalne sterowanie albo wręcz wpisać ogrzewanie do bardziej rozbudowanych systemów typu Smart House.

Dzięki temu wszystkiemu możemy lepiej dopasować dom do naszych potrzeb oraz zyskać olbrzymi komfort, oszczędności i niedostępną do tej pory funkcjonalność przestrzeni do życia.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdalne sterowanietag ogrzewanie domu
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: