Jak zbudować i zamontować więźbę dachową? Poradnik

30-01-2018, 06:58

Więźba to niejako kręgosłup dachu: spoczywa na niej cały ciężar, dlatego jej wykonanie musi być solidne. Do zbudowania wytrzymałej więźby potrzebujesz nie tylko przygotować elementy więźby i połączenia ciesielskie, ale także dobrze je zamontować i zaimpregnować. W poniższym artykule dowiesz się, jak zbudować więźbę tradycyjną i prefabrykowaną oraz jak łączyć krokwie i belki.

dachy

Tradycyjna więźba dachowa – jak zbudować?

Pierwszym krokiem w budowie więźby, jest mocowanie murłatów. Następnie – jeśli projekt tak przewiduje – należy wykonać konstrukcję składającą się ze słupów oraz belek podwalinowych. Na takiej konstrukcji będą opierać się krokwie, w tym krokwie skrajne, narożne, koszowe i wszystkie pozostałe. Kolejny etap budowy więźby tradycyjnej, to instalacja okien połaciowych i ewentualnych lukarn.

Podczas budowy więźby musisz dopilnować, by drewniane elementy były oddzielone od powierzchni betonowych papą. Krokwie należy dodatkowo odsunąć od ścian działowych poddasza, aby nie stanowiły dla nich ciężaru, prowadzącego do odkształcania i pękania. We wszystkich miejscach, gdzie drewno styka się z murem, musisz ponadto zastosować przekładki z wełny mineralnej. Poza powyższymi, kluczowe jest także wypoziomowanie krokwi – pozwoli to na równe utrzymanie połaci.

Jeżeli chcesz poznać dokładną instrukcję budowy więźby dachowej, sprawdź poradniki portalu JakBudowac.pl. Znajdziesz tam porady krok po kroku i wskazówki, jak uniknąć błędów.

 

Łączenie drewnianych elementów więźby dachowej

Dawniej do łączenia drewnianych elementów raczej nie stosowano specjalnych łączników – docinano jedynie belki z idealną precyzją, co pozwalało na uzyskanie sztywnych połączeń. Dziś fachowcy mają ułatwione zadanie – mogą sięgać bowiem po mocne, stalowe łączniki i płytki. Uwaga! Rozmieszczenie i dobór łączników muszą być zaplanowane przez projektanta! Łączniki i płytki to elementy bardzo przydatne, jednak nie zawsze mogą być wykorzystywane. Do takich wyjątków należą np. łączenia belek i desek, które mają grubość mniejszą niż 5 cm.

 dachy

Prefabrykowana więźba dachowa – jak montować?

Montażem gotowych wiązarów dachowych zajmują się firmy, które oferują sprzedaż takich konstrukcji. Instalacja rozpoczyna się od mocowania murłat i wiązara skrajnego. Pozostałe wiązary montuje się na belkach oczepowych (lub murłatach), do których mocuje się je z wykorzystaniem łączników ciesielskich.

Gotowe wiązary składają się zawsze z desek połączonych płytkami kolczastymi. Aby zapewnić całkowitą sztywność konstrukcji, wykonawcy stosują podczas montażu specjalne spięcia wiązarów. Dodatkowym usztywnieniem desek może być także taśma stężająca ze stali nierdzewnej. Gdy już wiązary podstawowe (konstrukcyjne) są zamontowane, przechodzimy do instalacji wiązarów uzupełniających (połówkowych) i krokwi kulawkowych.

 dachy

Budowa więźby dachowej tylko z projektem?

Jeżeli kupiłeś gotowy projekt domu parterowego z poddaszem nieużytkowym, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze będzie dołączona do niego będzie szczegółowa dokumentacja dotycząca wykonania więźby z wiązarów. Są oczywiście takie projekty, gdzie owa dokumentacja znajduje się w pakiecie – w tym przypadku będą zawierać informację, że taki projekt wystarczy do samodzielnej budowy. Możesz zatem potraktować to jako wystarczającą instrukcję. Jeżeli natomiast w wybranym przez Ciebie projektu domu nie załączono takiej dokumentacji, musisz zamówić instrukcję oddzielnie u konstruktora. Bez dobrego i szczegółowego projektu nie zbudujesz poprawnie konstrukcji.

 

Którą więźbę dachową wybrać: tradycyjną czy prefabrykowaną?

Wiązary gotowe produkuje się w dużych zakładach posiadających specjalistyczny i precyzyjny sprzęt. Zawsze powstają one pod konkretny projekt i w szybkim czasie mogą być przywiezione na budowę w postaci kilku- lub kilkunastu elementów. Tym sposobem nawet w jeden dzień może powstać cała więźba dachu. W niektórych przypadkach takie gotowe wiązary mogą być także tańsze, niż tradycyjna więźba (zwykle małe dachy z prostą budową). Jednak zazwyczaj to wiązary, które powstały na budowie, będą bardziej opłacalnym rozwiązaniem – różnica może sięgać nawet 50% kosztów. Domowy wiązar nie będzie jednak równać się jakości fabrycznemu, ale z pomocą dobrych fachowców, jest to możliwe.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: