Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą?

28-10-2021, 09:59

Najczęściej spotykaną formą prowadzenia własnego biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Daje ona niezależność ale jednocześnie wiąże się z dużym ryzykiem oraz wyzwaniem dla początkującego przedsiębiorcy. Już na samym początku tej drogi zawodowej należy wykazać się dużą wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie zakładania własnej firmy. Warto wiedzieć jakich formalności należy dopełnić już na samym początku, aby swój cel marketingowy realizować w pełni legalnie i sprawnie.

Działalność gospodarcza a CEIDG

W większości przypadków prowadzenie działalności gospodarczej, o charakterze zarobkowym należy zarejestrować. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 osobiście lub elektronicznie (za pomocą podpisu kwalifikowanego lub przez platformę e-PUAP), w niektórych przypadkach także za pośrednictwem listu poleconego poświadczonego notarialnie. Podczas wypełniania formularza należy określić planowaną datę rozpoczęcia działalności, wskazać miejsce jej wykonywania oraz określić właściwy Urząd Skarbowy. Formularz wymaga także podania danych dotyczących wspólności małżeńskiej majątkowej, konta firmowego a także udzielonych pełnomocnictw.

Do celów podatkowych konieczne jest także legitymowanie się numerem NIP. W momencie składania wniosku CEIDG-1, jeśli przedsiębiorca nie posiadał wcześniej numeru NIP, zostanie on automatycznie nadany przez system. Przedsiębiorcy zostaje nadany także numer REGON który należy wykorzystywać m.in. podczas zawierania umów z kontrahentami lub podczas dokonywania rozliczeń ze stosownymi urzędami.

Inne formalności podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej

Podczas wypełniania wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca ma obowiązek wybrać formę opodatkowania działalności spośród:

  • opodatkowania na zasadach ogólnych czyli wg skali podatkowej,
  • opodatkowania liniowego
  • ryczałtu od przychodów zewidencjonowanych
  • kartę podatkową.
Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeżeli przedsiębiorca ustali, że będzie płatnikiem VAT, będzie on zobowiązany do wypełnienia formularza VAT-R. Należy też pamiętać, że w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń społecznych. W tym celu powinien złożyć jeden z dwóch dokumentów ZZA (składka zdrowotna) lub ZUA (ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne). Formularz ZZA można złożyć jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z tzw. ulgi na start a także jeśli jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Podsiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem tych przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż osobom fizycznym. Ten obowiązek dotyczy też rolników ryczałtowych.

Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Mała księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej z reguły prowadzona jest w formie Księgi Przychodów i Rozchodów. Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej z reguły nie jest zadaniem skomplikowanym. Przedsiębiorca powinien pamiętać o regularnym oraz dokładnym prowadzeniu ewidencji m.in. ewidencji wyposażenia, wartości prawnych i niematerialnych, ewidencji przebiegu pojazdu a także jeśli jest płatnikiem VAT ma obowiązek prowadzenia ewidencji VAT. Prowadzenie księgowości wiąże się z koniecznością prowadzenia i przechowywania dokumentacji podatkowej oraz składaniu w terminie odpowiednich deklaracji podatkowych. W celu sprawnego prowadzenia księgowości dobrym rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z usług biura rachunkowego RoscoTax. Z kompleksową ofertą biura możesz zapoznać się pod adresem URL.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.