Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków?

17-04-2019, 06:04

W przypadku cyklicznie powracających problemów laryngologicznych, istnieje duże prawdopodobieństwo diagnozy potwierdzającej przerost migdałków oraz zalecenie ich usunięcia. Tzw. tonsylektomia lub adentomia jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym wśród dzieci oraz osób dorosłych. Wskazaniem do jego wykonania, może być szereg dolegliwości, w tym nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zatok, a nawet bezdech senny, czy zaburzenia wzrostu uzębienia.

Przed zabiegiem

Zanim będzie można przystąpić do zabiegu konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Polega ono na wywiadzie przeprowadzonym przez anestezjologa. W przypadku dzieci wykonuje się analizę krwi, zwracając uwagę na czas jej krzepnięcia oraz badania moczu. Lekarz powinien dowiedzieć się o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach oraz historii obecnych dolegliwości. Może on zalecić przyjmowanie określonych leków, dietę lub całkowite powstrzymanie się od jedzenia przed samym zabiegiem. Ważne jest, aby stosować się do wszystkich wskazanych przez laryngologa oraz anestezjologa zasad i nie narażać się na ewentualne komplikacje.

Przebieg operacji

Z uwagi na to, że należy przystąpić do zabiegu na czczo, najlepiej umawiać się na jego wykonanie w godzinach rannych. Przed operacją podawane jest znieczulenie ogólne. Jeśli chodzi o dzieci, najpierw podaje się środek uspokajający, a następnie narkozę. Cała procedura podczas, której lekarz wycina migdałki bezpośrednio przez usta pacjenta, trwa około pół godziny. Używa się do tego celu noża plazmowego, zimnych narzędzi lub metody koblacji. Większość pacjentów jest wypisywana do domu jeszcze tego samego dnia. Zaleca się wówczas, aby osoby te nie przebywały w odosobnieniu jeszcze przez kilka godzin. W niektórych przypadkach możliwe jest pozostanie pod obserwacją szpitalną przez 1- 2 dni.

Dyskomfort i ból gardła po zabiegu

Do rzadkich komplikacji zachodzących po operacji należy krwawienie, zmiana barwy głosu lub też zakażenie. W przypadku tego ostatniego szczególnie ważne jest stosowanie się do zalecanych przez lekarzy kuracji przeciwzapalnych. Po zabiegu powinno się przyjmować w tym celu leki łagodzące takie jak np. Faringosept, czy Chlorchinaldin. Niektórzy lekarze mogą przepisać także antybiotyki. W większości przypadków, gojenie się przebiega sprawnie, a dolegliwości takie jak opuchlizna, bóle gardła i złe samopoczucie są krótkotrwałe. Dobrze jest zapewnić swojemu organizmowi dobre okoliczności do regeneracji - nie nadwyrężać się przez kilka tygodni po zabiegu, dbać o sen oraz pić dużą ilość chłodnych płynów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag migdałkitag komunikat firmytag Dynamite