Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jedną z najbardziej czasochłonnych kwestii w fotografii jest przeglądanie i posegregowanie wykonanych wcześniej zdjęć. Zadanie to jest tym trudniejsze, im rzadziej się go podejmujemy. Segregując zdjęcia, musisz zdecydować, które z nich mają być przechowywane w chmurze lub na nośniku cyfrowym, które można wydrukować lub opublikować w sieciach społecznościowych, a które należy uznać za nieudane i wyrzucić. Jeśli również doświadczyłeś tego problemu, przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące wyboru zdjęć do wywołania. Dzięki zastosowaniu się do nich z pewnością zaoszczędzisz czas, a sam proces będzie mniej kłopotliwy.

Jak wybrać zdjęcia do druku?

Zachowaj ostrożność podczas robienia zdjęć

Współczesne aparaty umożliwiają nam robienie mnóstwa zdjęć bez obawy o brak miejsca do ich zapisu. Niestety nawyk ten bywa zgubny. Często wykonujemy zdjęcia bez głębszej refleksji, nie przykładając uwagi do ich jakości. Z tego właśnie powodu posiadamy mnóstwo kiepskich fotek, które przepełniają pamięć naszego smartfona.

Pamiętaj, lepiej zrobić jedno lub dwa dobre ujęcia niż setki nieostrych fotografii zrobionych w pośpiechu, które w ostateczności i tak trzeba będzie usunąć.

Zbierz wszystkie pliki w jednym miejscu

Często pliki ze zdjęciami są przechowywane w różnych miejscach, czy to w pamięci smartfonów, dysku w chmurze, czy pendrive'ach. Wybór zdjęć z tak rozproszonej kolekcji z pewnością nie będzie wygodny. Dlatego pierwszą rzeczą do zrobienia jest umieszczenie wszystkich fotografii w jednym miejscu. Laptop będzie najwygodniejszy do ich przeglądania, ponieważ na dużym ekranie łatwiej jest dostrzec wszystkie wady i zauważyć najlepsze ujęcia. Najlepiej jest przesłać wszystkie pliki do jednego folderu posortowane według daty wykonania.

Usuń rozmyte ujęcia

Pamiętajmy, że przeglądając zdjęcia, przede wszystkim rejestrujemy obiekty, które są wyraźne. Wszelkie rozmycia z reguły należy traktować jako elementy dyskwalifikujący fotkę. Tego rodzaju ujęcia nie będą nadawały się ani do publikacji na serwisach społecznościowych, ani do druku. Oczywiście od tej reguły zdarzają się rzadkie wyjątki. Czasami fotograf celowo robi nieostre zdjęcia, które mają np. podkreślić ruch.

Pozbądź się zduplikowanych zdjęć

Przeglądając swoją kolekcję fotografii z pewnością znajdziesz bardzo podobne do siebie zdjęcia. Nawet jeśli każde z nich jest udane, to musisz któreś usunąć. W przeciwnym razie stracisz kontrolę nad lawinowo rosnącą kolekcją. Oczywiście czasami może Ci być trudno odrzucić zdjęcie, które ci się podoba, ale nikt nie potrzebuje wielu niemal takich samych ujęć. Jeśli przejrzysz profesjonalne portfolio, nigdy nie zobaczysz w nim bardzo podobnych obrazów. Taka monotonna kolekcja po prostu nie jest interesująca. Dlatego zdecyduj, które zdjęcie najlepiej pasuje do Twoich preferencji, a resztę po prostu usuń.

Usuń zdjęcia zawierające niepotrzebne elementy w kadrze

Przeglądając zdjęcia, z pewnością na wielu z nich zobaczysz obiekty, których nie powinno być w kadrze. Mogą to być przypadkowi ludzie, przedmioty, które psują kompozycję sceny itp. Oczywiście wszystko to można usunąć za pomocą programów do edycji. Jednak przy dużej ilości tego typu zdjęć będzie to wymagało sporo czasu i energii. Tylko jeśli naprawdę podoba Ci się dane ujęcie, np. utrwaliłaś szczególnie udany portret, a wada jest nieznaczna i łatwa do usunięcia, powinnaś zostawić zdjęcie do dalszej obróbki.

Przeglądaj zdjęcia w różnych skalach

Podczas przeglądania kolekcji używaj różnych skal do wyświetlania zdjęć. Wybierz najpierw małe rozmiary fotek, które pozwolą Ci zobaczyć je z większej perspektywy. Dzięki temu od razu zobaczysz podstawowe problemy widoczne na niektórych fotografiach oraz zidentyfikujesz powtórzenia. Ten sposób znacznie przyspiesza odrzucenie najgorszych ujęć.

Następnym krokiem jest obejrzenie zdjęć, które pozostawiłaś w powiększeniu. Dzięki temu dostrzeżesz problemy, których nie było widać na miniaturkach. Na przykład lekkie rozmycie kluczowych obiektów, rozpraszające tło lub nieudany wyraz twarzy. Powiększony widok na ekranie laptopa ujawnia wady, które można przeoczyć przeglądając zdjęcia np. na smartfonie.

Dopiero kiedy jesteś pewny, że wybrałeś najlepsze zdjęcia, prześlij je do wywołania w ulubionym fotolabie, np. tutaj: https://fotopremium.com.pl/


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E




Tematy pokrewne:  

tag zdjęciatag fotolabtag drukowanie zdjęć