Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spraye do nosa są niezastąpione w pielęgnacji zdrowia górnego układu oddechowego. Wybór odpowiedniego preparatu może jednak stanowić wyzwanie, z uwagi na różnorodność dostępnych produktów na rynku. Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny spray do nosa zarówno dla dorosłych, jak i dzieci?

Jak wybrać spray do nosa?

Kiedy stosuje się spray do nosa?

Suchość nosa, która wynika z braku nawilżenia śluzówki, to wbrew pozorom problem, którego nie należy bagatelizować. Śluzówka w tym miejscu spełnia ważne funkcje - wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia i wstępnie filtruje powietrze, zatrzymując patogeny. Ponadto błona śluzowa współpracuje z rzęskami w nosie, które pomagają w wydalaniu zanieczyszczeń poza układ oddechowy. Co ciekawe, nos dorosłego człowieka produkuje 600-800 ml śluzówki dziennie. 

Jej brak może spowodować wzrost ryzyka infekcji zatok oraz gardła, jak również może być efektem tych dolegliwości. To w końcu jedna z pierwszych barier ochronnych przed negatywnymi czynnikami obecnymi w powietrzu. Kiedy najczęściej mamy problemy z suchością nosa? Przede wszystkim jest to efekt obecności ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Powietrze jest wówczas suche, co negatywnie wpływa na zdolność do wytwarzania śluzówki. Inną przyczyną są wentylatory i klimatyzatory, które stosujemy w lecie. Tu zasada działania jest podobna. Śluzówka nie nadąża z wytwarzaniem śluzu i dlatego odczuwamy nieprzyjemną suchość w nosie. 

Niesprzyjające okoliczności nie oznaczają jednak, że nie możemy w żaden sposób sobie pomóc. Rozwiązaniem jest odpowiedni spray do nosa, który nie tylko nawilży, ale także wesprze w regeneracji błony śluzowej nosa. 

Składniki aktywne w sprayu

Podstawą stosowania sprayu do nosa na katar jest jego właściwy skład, który zapewnia skuteczność. W przypadku sprayu RINOTAC mówimy o obecności trzech olejów aktywnych - oleju sezamowego oraz olejków eterycznych - bergamotowego i goździkowego. Każdy ze składników pełni inną funkcję. Ponadto spray został wzbogacony o witaminę E, która ma za zadanie ochronę komórek skóry przed wolnymi rodnikami oraz przed stresem oksydacyjnym. 

Tak dobrana formuła zapewnia wilgotność oraz elastyczność błony śluzowej nosa. Unikamy w ten sposób podrażnień i nieprzyjemnego swędzenia czy uczucia suchości. Spray do nosa RINOTAC stosuje się w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia błony śluzowej nosa, gdy występują podrażnienia lub suchość błony śluzowej, jak również w trakcie pojawienia się przeziębienia, kataru, kataru alergicznego i podczas tworzenia się strupów w nosie. Można go także stosować jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa.

Jak stosować spray do nosa RINOTAC?

Aplikacja sprayu do nosa jest bardzo prosta. Wystarczy trzymać buteleczkę w pozycji pionowej i nacisnąć na jej zakrętce tak, aby do otworu nosowego trafił preparat w aeorozolu. 

Dlaczego warto stosować spray do nosa? To przede wszystkim niezwykle prosta metoda na nawilżenie nosa. Wystarczy 2-3 razy dziennie zaaplikować 1-3 dawki do każdego otworu nosowego. Zajmuje to dosłownie chwilę, a pozwala zniwelować suchość nosa i przynieść ulgę. 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa.

Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; 

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: RIN/4/2/24

Bibliografia:

  1. Skarzynska M., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Alergiczny nieżyt nosa, [w:] „Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego”, Termedia, Poznań 2018. 

Foto: Adobe Stock, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *